Do čoho sa investuje v strojárenstve?

Aby sa firmy posunuli ďalej, aby sa dostali na vyššiu úroveň, aby strčili do vrecka svoju konkurenciu, musí investovať do radu nových inovácií a technológií. Lenže všetko samozrejme stojí peniaze a tie mnohé firmy, najmä tie v začiatkoch, nemajú. A tak firmy potrebujú investorov, výnimku netvoria ani strojárske spoločnosti, do ktorých spadá napríklad aj spoločnosť MSC MetPro, a. S., V ktorej materiál prechádza rovno viacerými výrobnými procesmi, ako je tryskanie materiálu, ohraňovanie materiálu alebo napríklad pálenie materiálu.

V súvislosti s investíciami do strojárstva a do českých strojárskych firiem sa ponúka otázka, do čoho konkrétne sa investuje. Poďme nehlédnout pod pokrievku investovania do strojárstva a Zlepšite si opäť celkovej obzory.

Najviac sa investuje do strojov a nových technológií

Ak by sme sa mali pozrieť na skorší investície, povedali by sme, že sa predtým investovalo predovšetkým do nákupu nových strojov, nových zariadení, tiež do nových prístrojov a itinerárov. Dnes sa však investuje predovšetkým do digitalizácie a tiež do automatickej výroby, do nových technológií, ktoré zaistia úplnú automatizáciu výroby.

Digitalizácia a robotizácie sa skrátka dostali do popredia aj v prípade strojárskeho priemyslu a firmy tak musia hľadať zamestnancov, ktorí vedia s digitalizáciou zaobchádzať a ktorí ju vedia vysvetliť ostatným zamestnancom, ktorí dominujú skôr technickými, odbornými skúsenosťami.

Vlani sa zaznamenal pokles do strojárskych firiem

Aj keď sa stále investuje pomerne veľa peňazí do slovenského strojárstva, respektíve do slovenských strojárskych firiem ako takých, napriek tomu sa vlani zaznamenal pokles investícií, ktorý dosiahol až ôsmich percent. Výška investícií sa tak počas minulého roka dostala len trošku cez hranicu desiatich miliárd korún.

Dôvodom tohto poklesu investícií do strojárskych firiem má byť odkladanie investícií a neistota z hľadiska produkcie v najbližších rokoch.