Desať tisíc krokov. Mýtus alebo záruka zdravia?

Pravidelné cvičenie je základom ľudského zdravia. Bohužiaľ, doba je hektická a investície do voľného času a starostlivosti o telo nie sú na vrchole zoznamu obľúbených aktivít. Mantra o desiatich tisícoch krokov nás prenasleduje už mnoho rokov. Ale kde je pravda?

Krok za krokom

Chôdza je najprirodzenejší pohyb, ktorý je z dlhodobého hľadiska oveľa prospešnejší ako toľko propagovaný beh. Ale spomínaných desaťtisíc krokov je veľa chôdze. Pre niektorých je výsledná vzdialenosť približne sedem kilometrov, pre iných o tretinu viac. Závisí to od dĺžky kroku. Pre zdravého človeka by nemalo byť problémom prejsť túto vzdialenosť každý deň, stačí cestou do práce vynechať verejnú dopravu a ísť na pravidelnú prechádzku so psom. Stačí niekoľko týždňov dodržiavať stanovený režim a začnete prirodzene chudnúť, posilnia sa vám nohy a stred tela, zmiznú bolesti chrbta, hlavy a kĺbov, zlepší sa vaša odolnosť voči stresu, budete mať viac energie, posilní sa vaše libido. Nie je až takým veľkým prekvapením, že mnohé aplikácie na inteligentných hodinkách alebo telefónoch už majú prednastavený režim s desaťtisíc krokmi.

Žrebovanie

Písal sa rok 1964 a olympijské hry v Tokiu boli za rohom. Japonská spoločnosť Yamasa využila športový sviatok na propagáciu prvého krokomeru a vo svojej kampani použila vyššie uvedené číslo. Išlo však o preklad ponúkaného zariadenia a nie o odporúčaný počet krokov. Po svete však už vtedy kolovala úplne iná myšlienka, ktorá sa dodnes nezmenila.

Bol šitý na mieru

Pre zdravého človeka, ktorý sa cíti v dobrej kondícii a netrpí žiadnymi chronickými ochoreniami, nie je sedemkilometrová vzdialenosť (ak berieme do úvahy rozpätie nôh pri chôdzi približne sedemdesiat centimetrov) veľkým problémom, okrem času, ktorý si vyžaduje. Pre astmatikov, ženy v prechode, na začiatku a na konci tehotenstva alebo diabetikov to môže byť limit, ktorý by mohol výrazne ohroziť ich stav. Oveľa viac ako o počet krokov ide o pravidelnosť a úprimnú radosť z pohybu, dostatok vitamínu D a správnu techniku. Ak dodržíte polovičnú vzdialenosť, nič sa nestane. Vaše telo si na nový režim zvykne a časom sa dostavia všetky vyššie uvedené zdravotné bonusy.