Ľudia zvažujú fotovoltaiku, niekedy hádže uterák do ringu financie

V maximálnej túžbe ušetriť na energiách pristupujeme k mnohým úsporným krokom. Najčastejšie sa jedná o obstaranie fotovoltaiky, ako napokon vyplýva z nedávnych prieskumov. Tie ukazujú, že práve po fotovoltaickej elektrárni na streche rodinného domu je najväčší dopyt. Čo však môže snahu ľudí zmariť a skomplikovať cestu za úspornú domácností sú vo výsledku financie, ktoré môžu do ringu vhodiť pomyselný biely uterák.

Každá štvrtá domácnosť zvažuje fotovoltaiku

Za posledné mesiace sa spoločnosti zameriavajúce sa na fotovoltaiku prakticky nezastavili. Z posledných prieskumov totiž vyplýva, že práve fotovoltaika sa ľuďom javí ako ideálna a najlepšia cesta, ako sa stať energeticky nezávislými alebo aspoň ako znížiť závislosť na dodávateľoch energií, ktorí cenu zvyšujú úplne markantne vplyvom vojny na Ukrajine.

Prieskumy tiež ukazujú, že obstaranie fotovoltaiky reálne zvažuje každá štvrtá domácnosť. Avšak čo trochu hádže vidly do tohto skvelého nápadu, sú predovšetkým financie. Obstarávacia cena trápi bezmála 60 % všetkých zvažujúcich, ďalej je ťažké pochopenie toho, že sa jedná o dlhodobejšiu investíciu a že návratnosť sa rovná niekoľkým letom, v neposlednom rade býva problémom byrokracie.

Obstarávaciu cenu môžeme znížiť

Podčiarknuté, spočítané, obstarávacia cena je tým hlavným problémom, ktorý núti jedinca uvažovať zase nad inými úspornými opatreniami, ktoré by viedli k zníženiu energetickej náročnosti ich rodinného domu. Pokiaľ patríte medzi tie, ktorých trápia práve toto, máme pre vás dobrú správu – existuje dotačný program Nová zelená úsporám, v rámci ktorej je možné získať dotácie až vo výške 50 % oprávnených nákladov.

Z pohľadu návratnosti hovoríme o piatich až šiestich rokoch, ktoré budú medzi vami a vrátením pôvodne vložených peňazí. Pri zvážení toho, že životnosť fotovoltaiky je však markantne vyššia ako oných 5-6 rokov, je to stále ešte výhodná, úsporná kúpa, ktorá zaistí vo vašich peňaženkách väčší obnos peňazí.

Fotovoltaická energia (FV) ponúka niekoľko výhod pre rodinné domy, medzi ktoré patria:

  1. Znížené náklady na energiu: Fotovoltaické systémy umožňujú rodinným domom vyrábať vlastnú elektrinu zo slnka a znížiť tak svoje náklady na energiu. To môže byť najmä výhodné pre domácnosti s vysokými nákladmi na energiu alebo s vysokou spotrebou.
  2. Ekologická udržateľnosť: FV energie je obnoviteľný zdroj energie, ktorý neprodukuje emisie skleníkových plynov ani iné znečisťujúce látky, ktoré by mohli ohrozovať životné prostredie. Používanie FV energie tak prispieva k ekologickej udržateľnosti.
  3. Dlhá životnosť a nízka údržba: Fotovoltaické systémy majú obvykle dlhú životnosť a vyžadujú len minimálnu údržbu. Záruka na solárne panely môže byť až 25 rokov, čo znamená, že majitelia rodinných domov môžu očakávať dlhodobé úspory na nákladoch na energiu.
  4. Možnosť získania štátnej pomoci: Aktuálne je v roku 2023 bohatá štátna podpora cez program Nová Zelená úsporám a to pre inštaláciu fotovoltaických systémov na rodinných aj bytových domoch, ale aj firmách, čo môže znížiť náklady na inštaláciu a zvýšiť návratnosť investície.
  5. Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti: Fotovoltaické systémy môžu zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, pretože ponúkajú výhody v podobe zníženia nákladov na energiu a ekologickej udržateľnosti.

Celkovo možno povedať, že fotovoltaické systémy ponúkajú mnoho výhod pre rodinné domy, ako sú zníženie nákladov na energiu, ekologická udržateľnosť, dlhá životnosť a nízka údržba, možnosť získania štátnej pomoci a zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti. Tieto výhody môžu pomôcť majiteľom rodinných domov znížiť náklady na energiu a prispieť k ochrane životného prostredia.

Pridaj komentár