Ako spoznať pravú aloe vera

Urýchľuje hojenie rán, popálenín, posilňuje imunitný systém a podporuje funkciu tráviaceho traktu, má protizápalové, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti a užíva sa ako prírodné antibiotikum. Taká je liečivá rastlina aloe vera, ktorej benefity sú známe už tisíce rokov. Môžeme ju nájsť v rôznych kozmetických produktoch alebo kúpiť ako doplnok stravy.

Aloe je tiež vytrvalá, vždyzelená sukulentná bylina. Môžete ju teda pestovať aj okrasne a za odmenu môžete využívať jej blahodárne účinky.

Ako spoznať tú pravú?

Aby to nebolo také jednoduché, existuje na svete takmer 600 druhov aloe vera. Líšia sa od seba veľkosťou, tvarom, farbou aj účinnými látkami. Niektoré druhy sú síce rovnako krásne, ale jedovaté. Preto než odtrhnete jej list a natrite si ho na koži, uistite sa, že sa jedná o bezpečný druh.

Jedlú odrodu môžete poznať pod názvom aloe pravá alebo Aloe barbadensis. Má najviac účinných látok, ktoré sa používajú na regeneráciu pokožky, podporu imunitného systému či obehového systému. Poznáte ju podľa listov, ktoré majú zeleno farbu s prašným šedomodrým odtieňom. Listy sú dlhé a mäsité, sústreďujú sa do družice a vyrastajú priamo nahor s ostrými výbežkami pozdĺž okrajov.

Ako používať aloe?

Aloe vera je možné užívať vnútorne aj zvonku. Pri vnútornom užití slúži k očiste organizmu, podpore trávenia, zníženiu hladiny cukru v krvi či posilneniu imunity.

Najprv zbavte dužinu obalu a latexovej miazgy, ktorá má preháňavé a toxické účinky. Pozdĺžne list rozrežte na dve polovice a lyžičkou vyberte dužinu. Dužina má konzistenciu gélu. Pridajte gél do vody a namiešajte si ovocnú šťavu alebo užívajte 1 lyžičku dužiny 3x denne.

Zvonka môžete užiť šťavu z rastliny na ošetrenie odrenín, malých popálenín, oparov, ekzému či akné. Čerstvá šťava je sterilná, upokojuje svrbenie, chladí a podporuje rast nových buniek.

Pridaj komentár