Čo všetko cibuľa dokáže?

Izraelčania zistili, že cibuľa uľavuje od problémov s dýchacími cestami a že je cibuľa aj prevenciou ochorení dýchacích ciest. To však nie sú jediné účinky cibule na zdravie človeka. Cibuľa uľavuje od črevných parazitov, tiež pomáha pri infekčných ochoreniach. Aj preto sa jej hovorí prírodné antibiotikum. Okrem iného vie zlepšiť krvný obeh alebo chráni ľudské telo pred tvorbou krvných zrazenín. Krvné zrazeniny sú pre človeka veľmi nebezpečné, môžu viesť pokojne aj k problémom so srdiečkom.

Pokiaľ vás dlhodobo trápia tráviace problémy, mali by ste to taktiež s cibuľou skúsiť. Obsiahnuté látky totiž pozitívne pôsobia na tráviace procesy. Napríklad sa brzdí vstrebávanie cholesterolu alebo sa spomaľuje prechod cukru do krvi.

Prvá pomoc pri teplote a prechladnutí

Za vypichnutie stojí aj liečba nechutenstva alebo prvá pomoc pri teplote z prechladnutia. Cibuľa uľaví aj od zápalov ústnej dutiny alebo od zápalov hltana. Je pomocníkom pri znižovaní hladiny zlého cholesterolu v krvi alebo obmedzuje opuch aj svrbenie. Aj preto sa využíva pri bodnutí hmyzom. Stačí ju len priložiť na postihnuté miesto a je po probléme.

V posledných rokoch prebiehal celý rad štúdií týkajúcich sa cibule a jej účinkov na zdravie človeka. Dokázalo sa, že cibuľa dokonca podporuje funkciu pečene a zlepšuje činnosť žliaz produkujúcich tráviace šťavy. Odporúča sa napríklad aj diabetikom, pretože znižuje hladinu glukózy. Zvyšuje produkciu moču, preto sa odporúča tým, ktorí prekonali obličkové kamene a podobné choroby.

Dokonca sa preukázalo, že cibuľa znižuje riziko vzniku rakoviny, a to konkrétne riziko vzniku rakoviny žalúdka. Cibuľa a látky obsiahnuté v nej totiž podľa štúdií vedia zabrániť vzniku rakovinotvorných buniek. Je však potrebné konštatovať, že nepomáha pri všetkých typoch rakoviny. Napríklad na rakovinu pľúc alebo rakovinu prsníka nemá cibuľa žiadny vplyv, čo je veľmi zaujímavé.

Čo ďalšie cibuľa vie?

  • Na posilnenie žalúdka i čriev
  • Na posilnenie imunitného systému
  • Dezinfekčné účinky
  • Tlmí hyperaktivitu priedušiek u astmatikov
  • Má bronchodilatačné účinky
  • Chráni pred arteriosklerózou
  • Znižuje riziko vzniku infarktu myokardu