Chcete začať podnikať? Je potreba viac než len dobrý nápad

Máte nápad, počiatočný kapitál a dokumenty potrebné na založenie vlastného podniku. A sen, že už o niekoľko týždňov alebo mesiacov začnete zarábať veľké peniaze a stanete sa úspešným podnikateľom. Na úspešné podnikanie je však potrebné oveľa viac. Konkurencia je väčšia ako kedykoľvek predtým a bez správneho plánu a tvrdej práce v nej čoskoro uviaznete.

Organizovanosť je kľúčom k úspechu

V prvom rade pracujte na svojej organizácii. Napíšte si zoznam úloh, ktoré musíte každý deň splniť, a nič neodkladajte. Môžete použiť tabuľky Excelu, špeciálne nástroje alebo len ručne písané poznámky na tabuli, ale dôležitá je dôslednosť. Zavedenie pravidelných správ, ktoré vám ukážu, či vaša stratégia funguje, alebo je čas na zmenu.

Nevnímajte konkurenciu ako nepriateľa, ale ako niekoho, od koho sa môžete učiť. Samozrejme, nie je vo vašom záujme ich slepo kopírovať, ale môžete do svojho podnikania zaviesť postupy, ktoré sa osvedčili vašim konkurentom. Na nich môžete potom možno stavať ďalšie vylepšenia, ktoré vás odlíšia od ostatných.

Pripravte sa na najhoršie, ale snažte sa

Nepodceňujte riziká, ale ani sa ich nebojte. Vždy si položte jednoduchú otázku: „Aké sú nevýhody?“ Odpoveďou sa pripravíte na najhorší možný scenár, ktorý môže nastať, keď riskujete, a môžete lepšie eliminovať negatívne dôsledky. To zahŕňa aj správne načasovanie spustenia podnikania. Snažte sa využiť situáciu a neustále sa meniaci dopyt na trhu.

Buďte pripravení obetovať – aspoň na začiatku – podnikaniu oveľa viac času, ako trávite vo svojom zamestnaní. To môže poškodiť váš spoločenský a rodinný život. V neposlednom rade nekladte na seba a na svoju firmu nadmerné nároky. Trvá určitý čas, kým sa ľudia dozvedia o vašej firme, začnú jej dôverovať a získajú pozitívne skúsenosti, ktoré povedú k úspechu. Mnohí začínajúci podnikatelia začnú vidieť výsledky až po niekoľkých rokoch sústavnej práce.