Ako spoznať, že je niekto pod vplyvom drog?

Užívanie drog je dnes bohužiaľ veľmi bežné. Minimálne s ich distribúciou sa stretol nejeden mladistvý. Vďaka drogám sa mladí ľudia podľa svojich slov dokážu lepšie baviť, prekročiť stav svojho vedomia. Neuvedomujú si, čomu všetkému sa vystavujú. Liečba závislostí nie je jednoduchá a nie každý dokáže droge odteraz odolať. Aj prvý kontakt s drogou môže skončiť tragicky. Preto je dobré rozpoznať osobu, ktorá je pod ich vplyvom. Tu sú najčastejšie príznaky.

Závislosť na drogách

Medzi najčastejšie nelegálne drogy, ktoré mladiství užívajú, patria marihuana, opiáty (heroín, kokaín, ópium, morfín), amfetamín a metamfetamín, extáza. Závislosť na drogách rastie, pretože tieto látky sa stávajú stále viac dostupné. Jednotlivé príznaky sa môžu líšiť v závislosti od toho, akú omamnú látku osoba užila. Niektoré drogy upokojujú, iné naopak zvyšujú agresivitu. Po niektorých drogách ste apatickí.

Marihuana

Marihuana má množstvo mien a jej škodlivosť býva často podceňovaná. To, že je niekto pod vplyvom marihuany, poznáte podľa toho, že sa bezdôvodne smeje a má problémy sústrediť sa. Rozšírené zreničky postihnutej osoby zle reagujú na svetlo. Osoba pod vplyvom trpí náhlou potrebou prejedať sa.

Amfetamín

Známy aj ako speed sa obvykle podáva vo forme bieleho prášku. Ten je určený na šnupanie alebo rozpustenie v nápoji. Ľudia pod jeho vplyvom majú rozšírené zrenice, trpia nespavosťou a pri dlhodobom používaní strácajú na váhe. Dlhodobé užívanie vedie tiež k depresiám, krvácaniu z nosa, agresívnym záchvatom, mdlobám a chronickej úzkosti.

Heroín, kodeín, morfín, ópium

Ľudia pod vplyvom týchto opiátov zažívajú stavy blaha, sú leniví a ospalí, niekedy ale majú nutkanie na zvracanie. Celkovo je u nich znížený pocit úzkosti. Dlhodobé užívanie vedie k bledej koži, k strate sily, k narastajúcim úzkostiam, hnisavým ekzémom a ďalším problémom.