Ako spoznať migrénu. Nie je to len obyčajná bolesť hlavy?

Migréna je bezpochyby veľký problém, ktorý sužuje predovšetkým ženy. Ale samozrejme to nie je problém iba žien, aj keď u nich sa vyskytuje naozaj často. Zatiaľ čo niektorí vedia veľmi dobre rozpoznať, či sa o migrénu jedná alebo nejedná, niektorí si nie sú príznaky migrény tak úplne istí. Myslí si, že je to len obyčajná bolesť hlavy, ale migréna je choroba sama o sebe, preto k nej človek musí pristupovať inak, než ako pristupuje k obyčajnej bolesti hlavy. V prípade, že si nie ste istí príznakmi migrény, prinášame vám základné príznaky, ktoré na migrénu poukazujú.

Pulzujúca, tlaková bolesť

Pre migrénu je úplne typická pulzujúca, tlaková bolesť, ktorá sa pociťuje najmä v okolí očí alebo spánkov. Ľudia, ktorí migrénou trpia, doslova cítia, ako im v hlave pulzujú žily. Bolesť je väčšinou tupá, normálne sa s ňou prakticky ani nedá fungovať. Bohužiaľ pri migréne je ten problém, že len ona sama vie, kedy ustúpi. A pokiaľ sa migréna nerozhodne ustúpiť, môže človeka trápiť dlhú dobu aj napriek požitým práškom.

Mžitky pred očami

Migréna ide tiež ruka v ruke s mžitkami pred očami. Pokiaľ nastúpi migréna, dôjde zároveň k poklesu prietokov krvi do mozgu. Tým pádom pred očami začne akási vizuálna aura čiže mžitky, ktoré vám znepríjemňujú videnie. Nie je nezvyčajné, že sa mžitky prejavujú iba na jednej jedinej strane zorného poľa.

Vyčerpaný mozog

Pri migréne je veľký problém čokoľvek robiť. Nemôžete pracovať, ani si čítať, ani sledovať obľúbený seriál, pretože ste úplne vyčerpaní po mozgovej stránke. Skrátka cítite, že mozog nefunguje správne, zároveň sa však stránia všetkému odpočinku, preto nastávajú chvíle bdelosti.

Začína tuhnúť krk

Ruka v ruke ide s migrénou aj tuhnúci krk. Takzvaný trojklaný nerv je toho skrátka príčinou. Pri poriadnom premasírovaní často dochádza k úľave od migrény.