Ako pestovať vytrvalú bylinku menom medovka

Chcete oživiť svoju bylinkovú záhradu nejakú bylinkou, ktorá je vytrvalá a zároveň liečivá? Potom odporúčame začať pestovať medovku, ktorá k nám prišla až z ďalekej Ázie, čo vie naozaj len. málokto. V súčasnej dobe je medovka veľmi obľúbenou bylinkou, ktorá sa pestuje ako na balkónoch, tak v záhonoch aj v izbách a interiéroch. Je charakteristická hlavne svojou vôňou, ktorú možno prirovnať k limetce alebo k citróna. Ľudia ju dnes pestujú nielen preto, že pozitívne pôsobí na ľudské zdravie a na ľudský organizmus, ale tiež je súčasťou mnohých mäsitých pokrmov, omáčok alebo dezertov.

Ako pestovať medovku

Medovka rovnako ako iné bylinky potrebuje k svojmu životu len slnečné stanovište. Pokiaľ si však zaobstaráte farebnú variáciu medovky, radšej ju dajte do polotieňa, aby vám nevybledla. V každom prípade je nutné, aby ste medovku chránili pred vetrom.

Čo sa týka pôdy, medovke sa darí najmä v dobre priepustnej pôde, ktorá je ideálne hlinito-piesková a bohatá na živiny. V záhradníctvach dnes nájdeme aj substráty určené priamo pre bylinky, ktoré sú pre medovku ako stvorené.

V prípade pestovania medovky nezabúdajte na pravidelnú zálievku, ktorá je naozaj dôležitá, až nepostrádateľná. Pozor však na premokrenie. Zlá zálievka sa prejaví poruchou rastu alebo hnitím.

Medovka sa tiež musí prihnojovať, ideálne raz za štrnásť dní, a to tekutým organickým hnojivom.

Ako medovka pomáha

Ako už bolo spomenuté, medovka má pozitívny vplyv na človeka a jeho zdravie. Rovnako ako iné bylinky, aj medovka sa pýši rovno niekoľkých zdravotnými účinkami, ktoré nás dokážu dostať z rôznych zdravotných šlamastík.

Napríklad bylinka pomáha pri horúčke a uľavuje od nervového vypätia a napätia. Tiež dáva do kopy srdcový pulz, upokojuje, okrem toho tiež dokáže človeka uspať a zmierňuje bolesti pri prodělávání menštruácie.