Ako Lagerfeld dobyl svet

Sako, biely golier zakrývajúce celý krk až po bradu, slnečné okuliare, kožené rukavice a biele vlasy učesané do štýlu 18. storočia. Pri tomto popise nás hneď napadne, o koho by mohlo ísť – excentrického módneho návrhára Karla Lagerfelda. Ako sa z nemeckého chlapca stala uznáva módna legenda? 

Mladý Otto Lagerfeld sa podľa matriky narodil roku 1933 v Hamburgu. On však dlhú dobu tvrdil, že sa narodil až v roku 1938. Nakoniec obe dáta po čase vyvrátil a povedal, že sa narodil v roku 1935. Pohráva si tak s ľuďmi okolo, aby si nikto jeho vekom nebol istý. 

Jeho matka Elizabeth ho od malička podporovala v umení, pretože sama módu milovala. Bola tiež jeho podporou, keď sa vyjadril k svojej homosexualite. Už od narodenia bol Karl mamičkiným maznáčikom. 

V detstve, ktoré prežil v druhej svetovej vojne, vôbec nestrádal. Dostal osobného komorníka, bol vyučovaný domácimi učiteľmi a už pred nástupom do školy vedel plynule francúzsky, taliansky, anglicky a nemecky. Stal sa tiež detským majstrom sveta v CACE. Jediný šport, ktorý totiž uznáva, je tanec a usilovne sa mu venoval. Po ukončení štúdia na súkromnej škole sa vydal študovať do Paríža, kde sa zameral na kresbu a históriu. 

Vďaka jeho víťaznému návrhu v roku 1955 si ho vyhliadol Pierre Balmain a ponúkol mu prácu asistenta. Po 3 rokoch však Lagerfeld zatúžil po zmene. Prešiel teda k Jeanovi Poutonovi na post hlavného dizajnéra. 

V roku 1958 predstavil Lagerfeld svoju prvú kolekciu. K veľkému prekvapeniu však nebola zďaleka tak ocenená, ako jeho tvorba dnes. V roku 1984 vytvoril Karl svoju vlastnú značku nesúci jeho meno a v Paríži si otvoril obchod s parfumy. 

Karl Lagerfeld bol vždy známy vyvolávaním škandálov a bol veľmi prísny, čo sa týka váhy modeliek. 

V súčasnosti je veľmi uznávaným módnym návrhárom a pracuje pre tri značky – Chanel, Fendi a svoju vlastnú. Do dôchodku sa rozhodne nechystá a v roku 2007 o ňom bol dokonca natočený dokument.