Ako lacno cestovať

Radi cestujete, najradšej by ste precestovali poriadny kus sveta a neskutočne sa tešíte na dovolenku? Poradíme vám, ako a na čom ušetríte nejaké peniaze, aby ste si mohli užiť čo najviac a úplne vás to nezruinovalo. Nemusíte zbytočne utrácať a môžete cestovať oveľa lacnejšie, ušetriť za letenku aj batožinu, všetku dopravu, ubytovanie aj cestovanie po vysnívanom meste. Spýtajte sa vždy miestnych, kde sa lacno a dobre najesť. Kupujte balené potraviny a robte si desiaty na cestu. Ak si môžete vybrať a nemáte nariadenej dátum dovolenky od zamestnávateľa, radšej vyrazte na dovolenku mimo hlavnej sezóny. 

Cestovanie mimo sezóny a letenky vopred 

Budete stretávať menej ľudí, nebude to všade tlačenica a hlava na hlave. Hlavne ušetríte za ubytovanie, dopravu, prenájom automobilu a dokonca aj za potraviny. Postrážte si ale vhodné dátum, aby neboli zatvorené pamiatky, ktoré chcete navštíviť. Hľadajte taktiež lacné letenky. Než si kúpite svoju letenku, vždy preverte, či napríklad nie je za lepšiu cenu do iného mesta v tej istej krajine. Nemusíte letieť priamym letom z Prahy, ale napríklad z Viedne alebo odinakiaľ, niekedy sa to naozaj oplatí. Sledujte tiež dni, kedy je to lacnejšie, niektoré dni nie sú tak vyťažené. Veľa leteckých spoločností ponúka zvyčajne v utorok av stredu naozaj lacné letenky. Určite je tiež kupujte s predstihom a strážte akcie aj zľavy. Čím skôr si zaistíte letenky, tým menej za ne zaplatíte. 

Kufre, batožinu a čo do nich 

Zvážte svoje kufre doma a dodržte nižšiu nosnosť batožiny najmä u nízkonákladových spoločností. Letíte Ak na dlhšiu dobu, výhodnejšie je klasická spoločnosť, kde je vyššia maximálna nosnosť batožiny. Je to lacnejšie, ako platiť nadváhu. Na víkend stačí len palubná batožina, budete aj rýchlejšie odbavení. Nízkonákladové spoločnosti vám predajú lacné letenky, ale priplatíte za väčšiu kufor. Na dovolenku musíte mať dobré topánky a kúpte si naozaj kvalitné. Choďte prevažne pešo a ušetríte peniaze za dopravu. Ak budete bývať v centre a priplatíte za ubytovanie, je to často lacnejšie, než lístky na mestskú dopravu. Uvažujte aj o zdieľanom ubytovanie online. Typ na toto ubytovanie je po celom svete. Pýtajte sa na zľavové turistické karty a zľavnené vstupné. Niekedy je to prvý sobotu v mesiaci alebo iný deň v týždni. Naučte sa tiež zjednávať, v mnohých krajinách tak veľa ušetríte.