Správne typy pre vylepšenie finančnej bilancie

Naše príjmy si väčšinou veľmi dobre strážime, ale s výdavkami je to horšie. Pravidelne si veďte záznamy všetkých vašich výdavkov. Je pravdepodobné, že potom budete považovať niektoré za zbytočné. Môže vám vyhovovať blok a ceruzka v kabelke alebo mobilné aplikácie. Treba si zapisovať všetky vydania a to aj tá drobná. Nechajte si posielať aj správy z banky pomocou SMS, ktoré vás budú pravidelne informovať o pohyboch na vašom účte. Odradí vás od neuvážených a zbytočných nákupov. Všetky neodkladné a povinné platby vždy povedzte včas a čo najskôr. Nájomné, poistenie, splátky úverov aj sporenie si nastavte ako trvalé platby v elektronickom bankovníctve tak, aby odišli hneď po výplate. Pri nepravidelnom príjme vykonajte platby ihneď po prijatí honoráre. 

Pravidelne spory a odkladajte 

Odkladajte si každý mesiac vždy určitú časť svojho zárobku, povedzme 10%. Ukladajte je na sporiace účty a skúste napríklad účet Múdreho sporenia. Vyskúšajte sporenie stavebné aj penzijné, alebo dlhopisy. Svoje drobné pravidelne hádžte do pokladničky, pretože nezanedbateľnú sumu si môžete nazbierať práve z drobných. Urobte to každý deň a na konci týždňa vysypte všetky drobné z peňaženky. Plánujte všetky nákupy a to aj potravín. Skúste nakupovať on-line a skúste i nákup s dovážkou. Najviac vydá rodina mesačne za jedlo a tým zbytočným výdavkom najlepšie predídete, keď si vždy spíšete plán na týždeň dopredu. Nepodľahnete pokušeniu kúpiť mnohých vecí v akcii a impulzívnym nákupom. 

Ak si potrebujete požičať, tak najskôr využite klasické bankové pôžičky s najnižšou úrokovou sadzbou a ak sa dostanete do situácie, kedy Vám nepomôže ani banka a ste si istí, že peniaze vrátite do 30 dní, tak môžete využiť napríklad nebankovú pôžičku.