Zdravé ořechy

Nielenže sú zdravé na srdce, ale pistácie a ďalšie druhy orechov majú oveľa viac výhod. Športovci sa čoraz viac spoliehajú na rastlinné zdroje bielkovín a za účelom tzv. Vyvažovanie stravy. Existuje veľa zdrojov bielkovín rastlinného pôvodu a sú v komplexné strave spolu so zdravými tukmi zastúpené pomerne bohato. K dispozícii je niekoľko, už dlho uložených, ale málo využívaných štúdií o ich benefitoch pre naše telo. Čo si o tom myslia vedci, sa dočítate práve tu.

Pistácie môžu pomôcť v redukčnej diéte

Pred niekoľkými rokmi vyšla štúdia, v ktorej bolo spomenuté niečo ako „pistáciovej pravidlo“. Bolo vďaka tvrdým škrupinám, ktoré pôsobia ako „prekážka“ skonzumujú o 18% menej kalórií, než tí, ktorí si kupujú len vylúpané jadrá. Takže radíme – kupujte si vždy celé orechy so škrupinou a doprajte si tú prácu s ich vyloupáváním.

Pistácie a mandle pomáhajú udržať čreva v dobrom stave

Pred niekoľkými rokmi navrhla jedna výskumná štúdia, uverejnená v British Journal of Nutrition, pravidelnú konzumáciu pistácií alebo mandlí k cielenej ochrane a udržanie správneho, tzv. Probiotického prostredie v črevách. Účastníci štúdie konzumovali každý deň 100g mandlí alebo pistácií (v dvoch porciách za deň) a ukázalo sa, že u nich došlo k zvýšeniu bakteriálnej tvorby ochrannej kyseliny maslovej, potenciálne prospešné pri prevencii rakoviny hrubého čreva. Tá dodáva črevným bunkám energiu a podporuje ich zdravú funkciu.

Orechy vás udrží dlhšie nasýtené

Bez ohľadu na to, či sa pripravujete na súťaž, na dôležité fotenie, alebo chcete aj bez oblečenia vyzerať lepšie, jedzte pravidelne pistácie alebo iné orechy. Hodí sa ako rozumná desiata, ktorá podporí redukciu tuku v páse. Pistácie i ostatné orechy obsahujú zdravé nenasýtené tuky spolu s bielkovinami a vlákninou, ktorá vás zasýti na dlhší čas.