Základné návnady na kapry, ktoré budete pri love potrebovať

Je známe, že kapry najčastejšie prijímajú potravu z dna rybníkov, kde si pochutnávajú na drobných živočíchoch a rastlinných zvyškoch. A správne nástrahy a návnady na kapry by mali tieto pochúťky čo najlepšie napodobňovať. Najznámejšími návnadami sú boilies, ktorých základom sú rastlinné a živočíšne múčky, arómy, sladidlá, farbivá a semená. Líšia sa stupňom tvrdosti, a teda aj časom rozpadu. Sú vhodné pre všetky ročné obdobia a všetky typy vody.

Partikl nielen pre kŕmne zmesi

Tigrí orech, známy aj ako tigrí orech, si v poslednom čase získal veľkú popularitu. Väčšina bielych rýb ju ignoruje, ale kapry ju zrejme milujú. Dá sa kúpiť buď vo forme pripravenej na použitie, alebo v takzvanej suchej forme, keď ju musíte najprv namočiť do vody a potom uvariť. Má skvelé výživové hodnoty a môžu si ho vychutnať aj ľudia.

Kukurica sa bežne používa ako návnada na háčiku, ale aj v návnadových zmesiach. Už dávno neplatí, že kukurica musí byť žltá; dnes ju možno nájsť v rôznych farbách a vôňach, ktoré sú pre kapry najatraktívnejšie. Podobným spôsobom možno použiť lupiny, ale keďže sú väčšie, budú lákať najmä väčšie úlovky.

Pelety a dážďovky

Pelety sú v podstate stlačené šroty a iné zložky, do ktorých sú primiešané rôzne druhy krmiva. Rýchlo sa rozkladajú, takže do vody začnú hneď uvoľňovať atraktanty. Sú preto vhodné najmä na kratšie rybárske výpravy alebo na začiatku rybolovu na prilákanie rýb. Niektoré pelety majú otvor na nastraženie háčika, iné musíte pripevniť gumičkami.

Niektorí rybári nemajú radi prírodné nástrahy a návnady. Do tejto kategórie patria dážďovky a červy. Sú bohaté na bielkoviny a sú najužitočnejšie na miestach, kde nie je veľa rybárov a kde kapry nie sú zvyknuté na iné druhy potravy. Hoci tieto nástrahy bývajú veľmi účinné, lákajú na háčik ryby všetkých druhov a veľkostí, čo nie je vždy žiaduce.