Začíname s CrossFit

Trendy sa stalo v poslednej dobe CrossFit cvičenia, ktoré zahŕňa silový tréning, rýchlostné a explozívny cvičenie charakteristické pre vzpieračov. Klasickou pomôckou je napríklad kettle bell, inak sa cvičí bez dodatočného zaťaženia, s vlastnou váhou, na výdrž. Cvičenie značne ovplyvňuje silu, výdrž, kardiovaskulárne kondíciu, dýchanie, svalovú silu, pružnosť tela, rýchlosť, celkovú kondíciu, zmysel pre rovnováhu, koordináciu pohybov a presnosť pohybu.

Podľa kultúry CrossFit je odporúčané trénovať 3-5 krát týždenne. Každý tréning by sa mal vykonávať s vysokou intenzitou a nie dlhšie ako 10 – 20 minút. Cvičenie sa vykonáva v tzv. Kruhovom tréningu, teda s jednotlivými minimálnymi intervalmi medzi nimi. K základným cvičením patrí beh, veslovanie, drepy a pohyby tlačenie a priťahovania či zdvíhanie záťaže. CrossFit obsahuje stovky rôznych cvičení, vrátane tých klasických, ako sú kľučky či sklapovačky. Pre tréning je možné aj užívanie rôznych pomôcok: medicinball, švihadlá, veslovacie cykloergometr či lana.

CrossFit možno praktizovať samostatne doma alebo v rámci organizovaných CrossFit cvičeniach certifikovaných fitness klubov. Je dobré pamätať na to, že CrossFit nie je vhodné riešenie pre úplných nováčikov vo svete fitness, odporúča sa mať prinajmenšom minimálne skúsenosti s fitness technikou cvičenia. Nutné je tiež správne vybavenie. Pretože je CrossFit veľmi intenzívny tréning, môžu začiatočníci očakávať pocit únavy svalov trvajúce aj niekoľko dní. Samozrejmosťou je aj počiatočné bolestivosť niektorých cvikov.

Súčasťou kultúry CrossFit je aj zvláštne výživa. Odborníci odporúčajú, aby sa denná strava skladala z 40% sacharidov, 30% bielkovín a 30% tuku. To možno dosiahnuť konzumáciou stravy bohatej na mäso, zeleninu, orechy, semená a ovocie. S diéty by sa mal vylúčiť cukor a odporúča ich aj znížiť množstvo škrobu. CrossFit strava je preto podobná napríklad populárne Paleo strave.