Vyberáme vodítko a obojok pre psa

Psík je ten najčastejšou zvieracie člen domácnosti. Nemôžeme sa tomu čudovať, veď psíkovia sú priatelia na veľkú časť života, ktorí sa zároveň radí k tomu najvernejšiemu, čo nás v živote môže stretnúť. Ak si tiež kupujete svojho psíka, odporúčame mu najskôr zaobstarať všetko potrebné, teda akúsi základnú výbavu, ktorá sa skrýva z niekoľkých vecí. Okrem pelechu a búdy je nutné mu zaobstarať aj vodítko a obojok. Lenže tu vzniká problém – na trhu je toľko vodítok a obojkov a neskúsený budúci majiteľ štvornohého psieho priateľa nevie, pre aký sa rozhodnúť. Našťastie sme tu my, aby sme vám pomohli s výberom. 

Ako sme spomenuli, základom každej výbavy pre psíka je vodítko a obojok. Obe veci sa však vyberajú veľmi ťažko, a tak sme vám pripravili zopár tipov a rád, vďaka ktorým bude vyberanie vodítka aj obojku úplne jednoduché. 

Ako vyberať obojok 

Na trhu sa stretnete s mnohými zaujímavými podobami obojku. Nikdy nesiahajte po tom prvom, ktorý je dokonalý po svojej dizajnovej stránke. Vždy je potrebné orientovať sa podľa plemená vášho psíka a taky podľa toho, ako často ho budete cvičiť, či s ním budete chodiť na prechádzky alebo či to bude typicky domáci maznáčik, ktorého budete chodiť len venčiť. 

Obojky sa vyberajú aj podľa materiálu. Najobľúbenejším materiálom je koža, čo je taká klasika, ktorou sa nikdy nič nepokazí. Väčšinou majú pracku, ale existujú aj sťahovacie kožené obojky. Pre výcvik sú určené kovové čiže retiazkové obojky. Textilné obojky sú to najzákladnejšie, čo môžete kúpiť. Sú vhodné najmä pre menšie plemená, ktoré nie sú nijako ťažká a ktorá neulomí tak ľahko plastové pracky, ktoré sa na obojcích nachádza. 

Ako vyberať vodítko 

Aj vodítko sa vyberá podľa toho, čo máte so psíkom v pláne. Existujú vodítka na denné použitie, ktoré sú dlhé maximálne dva metre a ktoré sú určené pre bežný pohyb so psom. Nesmieme zabudnúť ani na vodítka na výcvik, ktoré sú špeciálne upravená. Ich dĺžka je taká, ktorá sa k výcviku používa a potrebuje. Existujú tiež vodítka výstavné, ktoré sú určené na výstavy. Psíkovi zakrývajú len minimálnu časť jeho krku.