Prečo si vyzuť topánky? Vieme, aké pozitívne účinky to má

Zatiaľ čo v zime by sme si topánky dobrovoľne nezuli, v lete máme tendenciu chodiť neustále boso. Je to skrátka dané tým, že ľudia majú väčšinu letných topánok uzavretých, sandálky nie sú ich obľúbenou obuvou. Navyše veľmi dobre vedia, že chôdza naboso je prospešná. Viete, aké konkrétne účinky má chôdza na boso pre človeka a jeho zdravie?

Ak často trpíte treba bolesťami chrbta, hlavy alebo bolesťami krčnej chrbtice, potom to nemusí byť len tým, že máte zlú matrac alebo nekvalitné posteľ. Môže to byť aj tým, aké topánky nosíte. Dôvodom týchto ťažkostí môžu byť potrebné príliš úzke nohy alebo príliš vysoké podpätky či úplne nevhodná obuv, ktorú si vezmete na túru alebo na prechádzku. Topánky sú síce oporou človeka, na druhú stranu môžu nohu deformovať a chrbtica môže vplyvom nesprávne zvolené obuvi doslova trpieť.

Aby ste teda svojmu chrbtu trochu uľavili a aby ste prípadne poskytli úľavu aj svojim nohám, začnite chodiť naboso. Oplatí sa to.

Ako môže pomôcť chôdza na boso?

Chôdza na boso má celý rad pozitívnych účinkov. Napríklad stimuluje akupresúrne body, ktoré ovplyvňujú funkcie rôznych telesných orgánov. Navyše bude človek plne spojený so zemou a bude môcť čerpať túto energiu. Takzvané uzemnenej dokáže zvýšiť povrchový náboj červených krviniek, to mimochodom nedávno zistili vedci. Bunky sa vám v tomto dôsledku môžu zhlukovať a tým predchádzať treba viskozitou krvi, ktorá často speje k vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Chôdza na boso okrem iného reguluje endokrinný aj nervový systém, okrem toho tiež stimuluje imunitný systém a môže dobiť organizmus po energetickej stránke. Navyše chôdza na boso zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, tiež pomáha znížiť váhu a znižuje aj riziko ochorenia na cukrovku.

Začleňujte chôdzi na boso pozvoľna

Že sa rozhodnete chodiť na boso, to je síce skvelé, ale ak ste doteraz na boso nechodili, potom začleňujte chôdzi na boso pozvoľna do svojho života. Chodidlo, klenba aj členky si musí postupne zvykať, zvykať si tiež musí svaly aj kĺby a šľachy v nohách.