Očkovanie proti tetanu. Áno alebo nie?

Očkovanie je v súčasnej dobe tému, ktoré rozdeľuje spoločnosť. Teraz riešime predovšetkým očkovanie proti koronavírusy, ale ak by sme zapátrali v minulosti, snáď zakaždým novo dostupná vakcína vzbudila rozruch aj potešenie. Zoberme si také očkovanie proti tetanu. Dodnes sa nájdu odporcovia aj fanúšikovia tejto vakcíny.

Väčšia hrozba menom anafylaktický šok

Podľa posledných prieskumov je problémom preočkovanie proti tetanu, to je snáď väčšia téma, než očkovanie proti chorobe u detí. Napríklad naša čitateľka pani Petra bola naposledy očkované proti tetanu ako dieťa. Na preočkovanie už potom nechodila. Naša čitateľka sa domnieva, že podľa štatistiky úmrtnosti, je riziko príliš malé, aby podstupovala zbytočne injekciu, a následne sa potýkala so zdravotnými komplikáciami. Pani Petra hovorí: „Čítala som, že pred dvoma rokmi zomreli na tetanus iba dvaja ľudia“. Domnieva sa, že dvaja ľudia z desiatich miliónov občanov Českej republiky sú pre ňu veľmi nízka hrozba. Áno, má do istej miery pravdu, ale takto to paušalizovať nedá. Čo napríklad nedávna problematika epidémie osýpok.

Prístup k očkovaniu podľa štatistických tabuliek

Než odborná verejnosť bude naliehať na povinné očkovanie, nebolo by od veci, keby stanovila pevná kritériá závažnosti, a nevyhnutnosti jednotlivého očkovanie, s prihliadnutím na štatistiky chorobnosti a úmrtnosti. Naša čitateľka si položila otázku: „Ak zomrú na tetanus dvaja ľudia, a očkovanie je povinné, prečo nie je povinné očkovanie proti rakovine maternicovému maternice“. Pani Jana má v istom ohľade pravdu, a mali by sme s ňou súhlasiť. Na rakovinu krčka maternice zomrie v Českej republike každý rok približne 400 žien, podľa oficiálnych štatistík. Mnohé ďalšie ženy sa s touto zákernou chorobou dlhodobo lieči.

Pýtame sa teda, prečo sa povinne neočkujú dospievajúce dievčatá proti rakovine krčka. Prečo sa toto očkovanie necháva dobrovoľné, resp. na rozhodnutie rodičov, či nechajú svoju dcéru zaočkovať. Na druhej strane sa vykonávajú povinné a celkom zbytočná očkovanie, ako v prípade tetanu.