Obstarávate si chameleóna? Máme pre vás tipy na jeho chov

Keď sa človek cíti sám, chce si kúpiť domáceho maznáčika. Pes je prvým miláčikom, ktorý človeka napadne, avšak nie každý z nás má dostatok času na venčenie a na cvičenie psa, ktorý okrem pozornosti vyžaduje aj dostatočné množstvo starostlivosti. Pokiaľ si zaobstaráte psíka, musíte s ním vždy a za všetkých okolností počítať, cez to skrátka vlak nejde. Radšej si kúpte chameleóna, ktorý je ďaleko pokojnejšia, tichší a menej náročný. 

Keď sa povie „chameleón“, všetci si predstaví malého tvora, ktorý vie meniť farby. Keďže sa jedná o exotického tvora, mnohí ľudia sú toho názoru, že je pravdepodobne aj veľmi náročný, avšak opak je pravdou. Ak ste majiteľom chameleóna alebo ak si ho plánujete zaobstarať, prinášame niekoľko tipov, ktoré sa vám počas chovu budú určite hodiť. 

Dôležité je pripraviť mu adekvátne bývanie 

Chameleon je tvor, ktorý nemá rád zmeny. Je preto nutné jeho budúci domov urobiť taký, aby sa čo najviac podobal jeho domovskému prostredia. Do terária pre chameleónmi tak zakomponujte nielen rastliny, ale aj dostatočné množstvo koreňov, vetvičiek a kameňov, vďaka ktorým sa bude cítiť ako vo svojom domovskom prostredí. 

Nezabudnite zachovávať v teráriu potrebnú vlhkosť a teplotu. Zmena klímy môže malého chameleóna priviesť do stresu. 

Neprivádzajte chameleóna do stresových situácií 

Je veľmi dôležité, aby ste chameleóna chránili pred stresom a stresovými situáciami. Chameleon sa nevie so stresom vyrovnať, môže byť pre neho dokonca aj smrteľný. Odporúčame nesiahať na chameleóna skôr, než si na svoje nové prostredie navykne. Zároveň pozorujte, či sa v novom prostredí bojí alebo nie podľa jeho sfarbenie. Nesnažte sa ho skrotiť za každú cenu. Ak je očividné, že sa vás chameleón bojí, netlačte na pílu a radšej ho nechajte byť. Chameleon nie je živočích, ktorý potrebuje ľudskú náklonnosť, radšej ich sám so sebou.