Nedovoľte, aby vás dovolenka zruinovalo. Vieme, ako aj na dovolenke niečo ušetriť

Dovolené sú síce od toho, aby si človek poriadne užil a aby si doprial všetko, čo sa mu zapáči. Lenže to neznamená, že nás dovolenky musí zruinovať. Ak nechcete, aby vás dovolenky po finančnej stránke zruinovali, treba krapet bezbolestne šetriť aj na dovolenke. Samozrejme si doprajte všetko, po čom túžite, ale existuje niekoľko tipov, vďaka ktorým môžete ušetriť na dovolenke aj niekoľko tisíc korún. Myslite preto aj na svoju peňaženku počas dovolenky, snažte sa na pár veciach ušetriť a uvidíte, že vám na tom účte po dovolenke ešte niečo zostane. 

Ušetrite na doprave 

Nemusíte k prechádzaní využívať taxi služby. Taxi služby sú skrátka všade na svete úplne rovnako drahé. Preto radšej využite zdieľaných kolies alebo zdieľaných automobilov, ak vám vadí cestovať mestskou hromadnou dopravou. V prípade, že vám nevadí cestovať mestskou hromadnou dopravou, môžete si zariadiť kartičky na dopravu, ktoré sú výhodnejšie ako neustále kupovanie lístkov a cestovných lístkov. Alebo sa taky ponúka možnosť, že môžete chodiť pešo. Trebárs ak sa budete nachádzať v Londýne, hlavné pamiatky sa sú blízko seba, teda chodiť pešo sa v tomto prípade oplatí. 

Nakupujte tam, kde nakupujú miestny 

Nechoďte do turistických centier, ktoré sú spravená len pre turistov. Radšej sa inšpirujte miestnymi. Nekupujte si obedy v centrách miest, ale radšej nakupujte ako miestne v okolitých štvrtiach, kde nájdete lacnejšie jedlo vo väčších porciách a v ďaleko väčšej kvalite. Odporúčame nakupovať tiež suveníry či čokoľvek mimo centrum mesta. Veď si to vezmite takto – aj u nás je to v Prahe v centre šialene predražené, inde však veľmi výhodné. 

Nebojte sa zjednávať 

Čo vám môže zachrániť mnoho stoviek aj tisíc korún, tak rozhodne zjednávanie. Dohodnite si sami lepšiu cenu, nenechajte sa odbiť. To platí nielen u nakupovanie suvenírov od tamojších predajcov, ale nebojte sa zjednávať aj o ubytovanie. Len teda nikdy nezabúdajte na úctu a na rešpekt, to je u zjednávanie dôležité.