Na rad sa opäť hlási staré dobré perie ?!
Na perové bundy a spacáky sme si už zvykli, ale čo napríklad návrat ku klasickým páperovým prikrývkam z naozajstného peria, na ktoré naše babičky nenechajú dopustiť? Zástancovia týchto perín majú jasno. „Sú vo všetkých smeroch lepší, ako iné alternatívne materiály. Perie je zrejme zase späť.
Dôvodov „návratu“ perie je hneď niekoľko: udrží teplotu štyrikrát lepšie ako výrobky zo syntetických vlákien (a dvakrát lepšie ako klasické prikrývky z ovčej vlny), má schopnosť stopercentne absorbovať vlhkosť a prikrývky z neho sú oveľa ľahšie než napríklad z vlny. Vďaka novému spracovaniu už nepredstavujú hrozbu ani pre alergikov.
Pri správnej starostlivosti vydrží prikrývka desať, ale tiež až dvadsať rokov, čo u syntetiky neočakávajte. Vankúše, ktoré sú oveľa zaťažené, by sa mali meniť po dvoch až troch, maximálne piatich rokoch. Kvalita prikrývok a vankúšov sa samozrejme na prvom mieste odvíja od kvality peria. Výrobky, ktoré má cenu si zaobstarať, obsahujú 90 až 100 percent prachového husieho peria.
Všeobecne najcennejšie perie pochádza zo sibírskych chovov, pretože husi chované v tomto klimatickom páse majú perie hustejšie, a teda aj kvalitnejší. Nezanedbateľný je aj pôvod perie. Pri nákupe je preto potrebné overiť si všetky údaje vrátane certifikátov.
A čo jeho údržba? Perie patrí aj do práčky, ale zatiaľ iba značka Miele ponúka špeciálny program pre výrobky s perím. Nový rad edition 111 zvládne vyprať dokonca prikrývku s rozmermi 200 x 220 centimetrov. Perie však nejde prať v bežných prípravkoch, je potrebné použiť špeciálny, ktorý dokonca dokáže obnoviť požadované vlastnosti peria a neodmastí je. Samozrejme potom musí vankúš alebo prikrývka do sušičky. A pozor !! Nikdy nesušte perové materiály na priamom slnku.