Na čo sa využíva hliník?

Skupina hutných materiálov je naozaj rozmanitá a rozšírená. Nájdeme v nej klasickú oceľ alebo tiež nerezovú oceľ, tiež do nej spadajú takzvanej Jakl alebo profily. Aj hliník je jedným z hutných materiálov, ktorý sa v spoločnosti MSC MetPro, a. S. Treba ohraňuje alebo páli. Ak ste s hliníkom prišli v minulosti do styku, veľmi dobre viete, že sa hojne využíva v mnohých oblastiach. Dokázali by ste povedať konkrétny využitie hliníka? 

Pokiaľ hovoríme o hliníka, hovoríme o pomerne ľahkom kovu, ktorý má belavo šedú farbu. Je to bezchybný vodič elektriny. Z chemického hľadiska je to neušľachtilý, kujný kov, ktorý je možné nájsť aj v prírode – konkrétne vo forme zlúčenín. 

Hliník je okrem iného tiež dobre rozpustný v zriedených kyselinách, často sa však aj zvára. 

Aké sú využitie hliníka? 

  • Elektrotechnika (je to veľmi dobrý vodič elektriny) 
  • letecký priemysel 
  • Priemysel (konkrétne sa hojne využíva v strojárstve alebo napríklad v kovovýrobe, kde sa využíva v kovovej podobe, ktorá je vysoko odolná) 
  • Stavebníctvo (tu sa taktiež využíva v kovovej podobe, ktorá je vysoko odolná) 

V priemysle sa využíva hlavne vďaka svojej odolnosti. Síce nie je úplne imúnny voči korózii, ale jeho odolnosť je veľmi vysoká. Z hliníka je okrem iného možné vyrobiť si aj mince alebo príbory, dokonca sa z neho vyrába aj riad, ktorý sa však dnes používa už len zriedka. Ak doma používate alobal, prichádzate s hliníkom taktiež do kontaktu. 

V kovovom prevedení sa hliník využíva tiež v spomínanom stavebníctve, kde sa z neho robia konštrukcie alebo kde sa s ním pracuje potrebné pri výrobe dverí a okien. 

Veľa nezodpovedaných otázok 

Hliník je však jeden z hutných materiálov, o ktorom sa toho vie rovnako veľa málo. Napríklad sa nevie, či je alebo nie je zdraviu nezávadný. To je otázka, ktorá pravdepodobne ešte nejakú dobu bude nezodpovedaná.