Minerály sú pre človeka veľmi dôležité

Čo pijeme a jeme, slúži ako pohonná látka pre náš organizmus. Aby mohol denne vykonávať všetku fyzickú a psychickú aktivitu a regulovať činnosť jednotlivých orgánov, musíme sa o neho riadne starať. Ak v tele nemáme dostatok potrebných živín (vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok pre život), organizmus nemá patričnú silu, razanciu ani odolnosť sa brániť. A nedostatok minerálov vie s človekom pekne „zamávať“!

Pri zmienke o mineráloch sa vám najskôr ako prvý vybaví niečo, čo by ste hľadali skôr v krajine, napr. Kremeň alebo nejaký iný nerast. Niektoré minerály sa však vo veľmi malom množstve nachádzajú aj v mnohých rôznych potravinách a sú nevyhnutné pre správnu funkciu a vývoj ľudského tela. Minerály sú spoločne s vitamínmi často označované ako mikro živiny. Rozdiel medzi nimi je, že minerály sú anorganické látky, kdežto vitamíny sú látky organické. Tento rozdiel je dôležitý predovšetkým preto, že anorganické látky sa nemôžu pokaziť a ani rozložiť pri pôsobení tepla – tepelná úprava jedla na ne teda nemá žiadny vplyv. Vedľa mikro živín existujú ešte makro živiny, ktoré sa v potravinách nachádzajú v podstatne väčšom množstve. Medzi ne patria bielkoviny, sacharidy a tuky. Minerály sa ďalej ešte delí na makro a mikro minerály.

Namiesto označenia mikro minerály sa pravdepodobne stretnete skôr s názvom stopové prvky. Medzi makro minerály patrí vápnik, sodík, draslík, chlór, fosfor a horčík. Medzi najdôležitejšie stopové prvky sa potom radí železo, zinok, fluór, mangán, meď, jód, selén, molybdén a chróm. Pestrá a vyvážená strava vám zvyčajne zaistí potrebné množstvo väčšiny týchto minerálov, avšak nie každý sa stravuje zdravo. Ak nejete podľa klasického modelu, tzn. zdravo a pravidelne, vyskúšajte nejaký doplnok stravy s obsahom minerálov, ktorý Vám dodá dostatočné množstvo tohto dôležitého prvku v tele.