Milujete exotické ovocie? Vieme, ako rôzne pomáha papája

Exotické ovocie dokonale spestruje naše jedálničky. Je k zohnaniu v nejednom obchode, ľudia exotické ovocie milujú. K dostaniu je hlavne počas vianočných sviatkov, ale samozrejme to nie je podmienkou. Dnes je možné zakúpiť si ovocie aj na farmárskych trhoch, nejeden človek tento typ ovocia pestuje. Zamerajme sa teraz na jeden konkrétny druh, a síce na papáju, ktorá je v súčasnej dobe veľmi obľúbená hlavne vďaka svojej chuti a tomu, ako veľmi fotogenická a farebná je. 

Papája je známa hlavne vďaka svojmu širokému využitiu, ale tiež hlavne vďaka svojim pozitívnym účinkom na zdravie a pleť. Je zaujímavé, že sa v tomto ovocí nachádza zaujímavý enzým, ktorý ho dokonale chráni vo chvíli, keď ho chcú dobyť škodcami. Enzým však so zrením ubúda. 

Na úvod je ešte potrebné povedať, že vynikajúci papáju je dobré zaradiť do jedálnička preto, že bojuje proti rakovine. Málokto vie, že je dokonca súčasťou utišujúcich liekov. Navyše sa často používa aj pri výrobe tabliet na čistenie kontaktných šošoviek. 

Aké je využitie papáje? 

Poďme však k jadru veci, a síce viete, ako papáju využiť? Je dobré ju zaradiť do jednotlivých pokrmov počas dňa, pretože je papája bohatá na proteíny a funguje ako stimulant zažívanie. Okrem toho dokonale zmierňuje rôzne črevné problémy a likviduje črevné parazity (dokáže ich rýchlo a svižne vyhnať z tela). Navyše je to liek proti bodnutiu hmyzom, napomáha vyhladzovať jazvy a je to mimochodom fantastická dezinfekcia, ak trpíte na červíkov. 

Ako inak papája pomôže? 

Papája je známa aj pre svoje pozitívne účinky na ľudský zrak. Dokáže zlepšiť videnie a posilniť sliznicu. Okrem iného chráni ľudský organizmus pred rôznymi alergiami a tiež pred rôznymi infekciami. Je potrebné spomenúť, že neobsahuje veľa kalórií, a tak je možné ju konzumovať aj v čase diéty. Konkrétne obsahuje dokonca o polovicu menej kalórií, než koľko nájdeme v banáne. 

Dokáže zvýšiť energiu a zlepšuje imunitný systém človeka.