Hortenzie a jej druhy

Pre jej veľké nádherné kvety patria medzi najobľúbenejšie rastliny českých záhrad. Pod názvom hortenzie si väčšina zrejme vybaví len jeden druh, a to hortenziu veľkolistú. Za zmienku však stoja aj ostatné druhy. Dnes si ich predstavíme.

Hortenzia veľkolistá

Asi najpopulárnejší a najobľúbenejší druh hortenzie. Pýši sa výrazne guľovitým kvetenstvom rôznych farieb, od ružovej po fialovú či viacfarebná. Má mnoho kultivarov a za zmienku určite stojí kultivar ‚Endless Summer‘, ktorého kvety dosahujú v priemere až 20 cm. Jeho výhodou je aj nenáročnosť na pestovanie. Kvietky totiž vykvitajú na novom aj starom dreve, teda sa zimy nemusíte báť.

Hortenzia pílovitá

Tento druh hortenzie má menšie listy a plochejšie kvetenstvo ako hortenzia veľkolistá. K najrozšírenejším kultivarom patrí pravdepodobne Preziosa. Jej kvety majú nápadne ružovú farbu a miestami vínovo sfarbené listy. Ďalším obľúbeným kultivarom je ‚Bluebird‘. Ten vám záhradu ozdobí modrofialovými kvetmi.

Hortenzia stopkatá

Je ideálnou voľbou pre všetkých milovníkov pnúcich rastlín. Krémovo biele kvetenstvo ozdobí aj ten najmenej pekný kút vašej záhrady. Kvety nakvitajú postupne, a tak rastlina kvitne pomerne dlho. Navyše sa listy hortenzie na jeseň premieňajú do žlta.

Hortenzia stromčekovitá

Tento druh má veľkú výhodu – je veľmi nenáročný. A to predovšetkým jeho kultivar ‚Annabelle‘ s veľkými a jemne zelenkastými kvetmi, ktoré sa postupne sfarbujú až do dokonalej bielej. Tento kultivar bol vyšľachtený aj v pastelovo ružovej farbe pod názvom ‚Pink Annabelle‘.

Hortenzia latnatá

Pri hortenzii latnatej musíme vyzdvihnúť predovšetkým dva kultivary. Ten prvý sa pýši naozaj veľkým kvetenstvom, ktoré nakvitá bielu farbu a postupne sa premieňa do svetloružovej až po tmavo ružovú. Ide o kultivar ‚Vanille Fraize‘. Ešte krajší je snáď kultivar ‚Lime Light‘, ktorého zelenobiele kvety dorastajú až 30 cm. Na konci leta sa kvety premenia do staroružovej.