Deväťdesiatročný Čech prešiel všetky štáty sveta. Pokoril aj Hanzelka

Poznáte Miroslava Šnejdara z Ostravy? Zrejme nie. Ale pritom je to vôbec nejzcestovalejší Čiech. Tento rok oslávi 90 rokov a za svoj život stihol prejsť všetky štáty sveta. Na 366 zahraničných cestách strávil vyše 12 rokov svojho života. Ako to všetko začalo? Najprv jazdil do zahraničia kvôli práci, ale potom sa z tejto záľuby stala životnej vášeň. Stanovoval si nemalé ciele, ktoré túžil pokoriť. Napríklad chcel navštíviť všetky mestá, kde žije viac ako milión obyvateľov. Len do Číny takto musel cestovať päťkrát.

Kam sa hrabú Zikmund a Hanzelka

Aj keď medzi najznámejšie české cestovateľov patria Zikmund a Hanzelka, potom Šnejdar má skóre ďaleko lepší. Kým Hanzelka strávil na cestách osem a pol roka života, pán Šnejdar rovných 12. Hanzelka tiež navštívil 83 štátov a potom Šnejdar ho predčil dvojnásobne. Ak navyše pripočítame k oficiálnym štátom ešte aj obývané ostrovčeky a závislé územia či kolónie, celkový počet navštívených miest stúpne na viac ako 250.

Doložiť všetky svoje zahraničné cesty nebol pre pána Šnejdara žiadny problém. Stačí sa len pozrieť do jeho bytu. Ten je sám dosť veľkým dôkazom toho, že pán Šnejdar bol skutočne všade. Všetky jeho cesty sú starostlivo zdokumentované v denníkoch, má bohaté zbierky fotografií a tiež si schováva všetky letenky.

Šnejdarovy cestovateľské denníky majú cez 5970 strán formátu A4 a z ciest si priviezol cez 32 tisíc diapozitívov. Okrem toho u neho doma nájdete rôzne suveníry a artefakty z ciest, ktoré majú iste aj veľmi mimoriadnu zberateľskú hodnotu. Po jeho smrti by bol rád, keby sa celá kolekcia mohla odovzdať niektoré z českých inštitúcií, aby sa z nej mohli tešiť aj ďalšie generácie.

Pred rokmi mal doslova na dosah ešte ďalší rekord – mohol sa stať prvým človekom, ktorý scestovaný všetky štáty sveta. Londýnske vydavateľstvo Guinessovej knihy rekordov mu však bohužiaľ neuznalo precestovaní Antarktídy, pretože nenavštívil všetky časti, ktoré si jednotlivé štáty nárokujú.