Cyklisti a bežci v tme musí byť videní

Akonáhle sa zotmie a vy vyťahujete koleso alebo sa chystáte na svoj beh, chráňte sa vhodným oblečením s reflexnými prvkami. Zima vie byť dlhá, malebná aj dynamická. Bohužiaľ prakticky všetok svoj voľný čas musíme tráviť po tme. Ľudský mozog vníma onú ​​čiernu tmu ako noc a my sme potom cez zimu oveľa pasívnejšie, veľa spíme a bohužiaľ sa aj menej sa hýbeme. Ak to chcete prekonať, naučte sa behať aj jazdiť na bicykli v noci. Pohybujte sa však bezpečne. Keď slnko zapadne, alebo ešte nestačilo vyjsť nad obzorom, chráňte seba aj iné ako vybehnete do tmy. Pripravte sa na to, že náhle prichádzate o úplne prirodzené schopnosti. Patrí k nim periférne videnie aj priestorové vnímanie. Zorné pole čelovky či svetlometu je obmedzené na kužeľ kmitajúceho svetla priamo pred nami. Dôjde k narušeniu vnímanie hĺbky, môžeme zle došliapnuť a odhadnúť vzdialenosť aj hĺbku diery v povrchu. Je to o zvyku a o tréningu.

Bezpečí na prvom miestě

Nočné behanie má svoje pravidlá a je potrebné ich dodržiavať najmä kvôli vlastnej bezpečnosti, aj bezpečnosti svojho okolia. Držte sa hesla a buďte vidieť. Základné a asi najdôležitejšie pravidlo vie zachraňovať životy. Aj vodiči sú v noci obmedzení iba na pár metrov svetla pred sebou, dajte pozor, nech vás nesmieť. Či už teda beháte kdekoľvek, vždy dbajte na to, aby ste na sebe mali dostatok reflexných prvkov, ktoré vychádza do všetkých strán. Nie všetko je funkčné a reflexné, vyberajme preto kvalitné a rokmi preverené oblečenie, kde napríklad outdoor bundy už majú reflexné prvky automaticky. Nemusí sa jednať vždy o prechádzku v meste alebo prechádzku pri ceste. Môžete plánovať aj horskú turistiku, ktorá sa trochu pretiahne.

Pozerajte sa pred seba, lebo beh za tmy zvádza k tomu, aby sme sa pozerali priamo pod nohy. To je ale ten najľahší spôsob, ako spadnúť a nejako si ublížiť. Takže je potrebné držať svoju hlavu hore a sledovať cestu asi 10 až 20 metrov priamo pred sebou. Potom máte lepší prehľad o tom, kam šliapnuť a budete mať dostatok času na všetko reagovať. Zvolíte tak tá najlepšie miesta pre došľap a s dostatočným predstihom sa vyhnete prekážkam. Pri behu z kopca vo väčšej rýchlosti je potrebné zapojiť čítanie teréne asi 10 metrov pred sebou a je úplne zásadné pre beh vo svete temnoty.