Choroby štvornohých maznáčikov, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre nás

O Čechoch sa často hovorí, že sú národom psíčkarov. Potvrdzujú to aj mnohé štatistiky, ktoré udávajú, že približne v štyroch a pol miliónoch slovenských domácností žije vyše dva milióny týchto štvornohých maznáčikov. V prepočte na jedného obyvateľa je to suverénne najviac v celej Európe. Ku správnej starostlivosti o psa patrí okrem pozornosti a zdravej stravy tiež očkovanie. Pravidelným očkovanie proti najrôznejším chorobám totiž chránite nielen svojho psa, ale aj seba a svoje okolie. Pomerne veľké množstvo „psích“ chorôb je totiž ľahko prenosných aj na človeka.

Leptospiróza

Jedným z nebezpečných ochorení, ktoré sa môže zo psa na človeka ľahko preniesť, je leptospiróza. Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje vnútorné orgány psa, predovšetkým pečeň, obličky a črevá. Psy sa najčastejšie touto chorobou nakazí, keď sa napijú vody z infikovanej kaluže alebo ak zabijú nakazeného hlodavca. Na človeka sa leptospiróza môže preniesť jednoduchým poškriabaním od nakazeného zvieraťa, inkubačná doba je približne jeden až dva týždne. Prvá fáza choroby sa prejavuje vysokou horúčkou, silnými bolesťami hlavy, svalov a brucha. Po troch až piatich dňoch príznaky zvyčajne vymiznú. Po niekoľkých dňoch sa ale môže u niektorých ľudí objaviť druhá fáza choroby, ktorá sa prejavuje rovnakými príznakmi a naviac tiež bolesťou na hrudi, poruchou funkcie obličiek, silným vracaním a zmenou psychického stavu. Leptospiróza môže byť aj smrteľná.

Besnota

Besnota je vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, proti ktorému by sa psy mali nechať očkovať každý rok. Najčastejšie sa táto choroba na človeka prenesie, keď nás nakazený pes uhryzne, pretože besnota sa vylučuje slinami. Inkubačná doba besnoty je väčšinou od jedného do troch mesiacov a medzi prvotné príznaky patria bolesti, neobvyklé brnenie a pálenie v mieste uštipnutia. Je dôležité si uvedomiť, že besnota nie je len chorobou psov, ale väčšiny ostatných teplokrvných živočíchov. Rovnaké nebezpečenstvo nám teda hrozí aj v prípade uhryznutie nakazenou mačkou, koňom či hlodavcom.

Toxokaróza

Ďalšie chorôb ohrozujúce predovšetkým malé deti je toxokaróza. Tá je spôsobovaná psie škrkavkou, kedy vajíčka tohto parazita sa vylučujú výkaly nakazených zvierat, a deti sa tak môžu nakaziť predovšetkým pri nedostatočnom umývaní rúk po styku so zvieratami. Larvy toxokarózy sa zachytí v črevách a ďalej migrujú do pečene, pľúc či oka.