Ako spoznáte, že je vaša mačička chorá?

Aj keď je bežnou súčasťou domácností psík, aj mačička môže byť členom nejednej domácnosti. Mnohí ľudia majú za to, že mačky sú domáci maznáčikovia žien, ktoré sa cítia samy a ktoré nemajú priateľa či manžela. Lenže opak je pravdou. Mačky sú milované aj v rodinách s deťmi alebo v dobre fungujúcich vzťahoch. Bohužiaľ aj mačičku môžu napadnúť mnohé vírusy alebo baktérie, ktoré môžu mať vážne dôsledky, ak sa choroba neobjaví včas. Rovnako ako je tomu u človeka, tak i mačka musí byť liečená, ak je chorá. A tiež platí, že čím skôr sa choroba podchytí a začne liečiť, tým menej nebezpečná je a tým kratšia bude doba liečby. Otázkou je, ako spoznať, že je mačka maród? 

Že je mačka chorá, to možno poznať vďaka niekoľkým príznakom či znamením. Ak nejaký príznak u svojich štvornohých priateľky zaznamenáte, treba čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc, ktorá mačku v mnohých prípadoch zachráni aj pred úmrtím. 

  1. Znamenie:Zapáchajúci dych 

Aj u človeka sa choroba pozná podľa dychu. Pokiaľ má človek nádchu a trápi ho bolesť v krku, jeho dych väčšinou zapácha a na jazyku má nepríjemný povlak. Mačka to má podobne. Ak si všimnete, že mačke zapácha dych, je niečo v neporiadku. Najmä ak má bledé ďasná, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, pretože je chorá. Bledé ďasná sú potvrdením toho, že mačka sa trápi a bojuje s nejakou škaredú chorobou. 

  1. Znamenie:neudržiava si svoju srsť 

Mačky sú známe tým, že si radi udržujú svoju srsť. V mnohých chvíľach počas dňa si aj ten najmenej všímavý majiteľ všimne, že sa mačka umýva. Skrátka to k nej patrí, je týmto známa a špecifická. Ak sa však stane, že mačka sa neudržiava, že jej srsť vyzerá ako niekoľko týždňov neumývať, je nepekná a mnohokrát na dotyk veľmi nepríjemná, je mačka chorá. Aj neudržiavaná srsť je príznakom, ktorý by sa nemal brať na ľahkú váhu. 

  1. Znamenie:Zrýchlené dýchanie 

K ďalším príznakom patrí tiež zrýchlené dýchanie. Zrýchlené dýchanie je niečo, čo človeka zarazí a prekvapí, toho si skrátka nejde nevšimnúť. Vďaka zrýchlenému dýchanie sa hneď vie, že mačku trápi niečo na pľúcach. Je to pomerne závažný príznak, ktorý upozorňuje majiteľa, že návšteva veterinára musí byť to prvé, čo sa rozhodne urobiť.