Ako sa začať otužovať

Otužovanie sa dostalo medzi zdravé trendy v posledných rokoch. Ľudia sa aj vplyvom koronavírusovej pandémie rozhodli posilniť svoje zdravie, preto okrem zvýšenia príjmu vitamínov C zahájili otužovanie. Lenže také otužovanie – to nie je vec, ktorú si osvojíte behom chvíľky. Je to pomerne náročný proces, pri ktorom treba vytrvať. Ponúka sa však otázka, ako sa začať otužovať, aby nám otužovanie nebolo skôr na škodu a bolo naozaj iba na úžitok?

Úvodom stojí za to poznamenať, že otužovanie ako také nemá prebiehať iba počas zimy, kedy je výskyt ochorenia častejší ako inokedy. K tomuto dochádza prakticky denne, nech vonku kraľuje chlad alebo naopak vysoké teploty. V každom ročnom období nám môže otužovanie pomôcť, prospieva z dlhodobého hľadiska.

Najskôr to skúste s vodou

Len málokto vie, že existuje niekoľko foriem otužovania. A to napríklad vodou a vzduchom. Keďže voda dokáže pri styku s telom odviesť teplo dokonca dvadsaťkrát rýchlejšie ako vzduch, je tento spôsob najmä pre začiatočníkov ako stvorený. Avšak aj v tomto prípade upozorňujeme na postupnosť, s akou sa musí k otužovaniu pristupovať.

Otužujeme sa spravidla denne. A k studenej vode sa prepracovávame priebežne. Začiatočníci so studenou vodou môžu omývať pomocou žinky, čo pre nich nebude taký šok.

Otužovanie nielen v sprche

Z počiatku sa odporúča otužovanie v sprche, avšak tento spôsob nie je tým jediným, ktorý je pre začiatočníkov vhodný. K otužovaniu je možné pristúpiť aj v saune, kde telo pomerne ľahko prispôsobíme teplu aj chladu.

Len málokto vie, že skvelým otužovacím prostriedkom je aj slniečko – je však dôležité sledovať priestupnosť a primeranosť. Dokáže byť tiež veľmi nebezpečné.

A čo vy? Pre aký štýl alebo spôsob otužovania sa rozhodnete? Stavíte na sprchu alebo dáte prednosť skôr saunovému svetu?