Ako prebieha výkup vozidiel? Nie je sa čoho obávať

Výkup vozidiel je jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť ojazdeného vozidla, ktoré už vlastniť nechcete. To znamená, že vozidlo predáte spoločnosti, ktorá sa zaoberá výkupom ojazdených vozidiel (napríklad autobazáre). Ako celý proces prebieha? Jednotlivé úkony sa môžu ľahko líšiť, obvykle je ale postup rovnaký.

Príchod do bazáru

Majiteľ, ktorý sa chce svojho vozidla zbaviť, ho obvykle dovezie na príslušné miesto do bazáru. U tých veľkých sa nemusia vopred objednávať, u menších sa to odporúča. V prvom rade dochádza ku kontrole toho, či sa jedná skutočne o majiteľa vozidla, ktorý môže vozidlo predať, a skontrolujú sa aj základné dokumenty vozidla (najmä VIN kód). Tieto informácie sú v prípade väčších bazárov odovzdané na centrálu, kde sa rádovo asi 20 minút stanoví cena vozidla. Medzitým sa vykonáva testovacia jazda.

Dôkladná prehliadka vozidla

Nasleduje dôkladná prehliadka technického stavu vozidla. Vozidlo je postavené na zdvihák a kontrolovaný naozaj starostlivo. Kontroluje sa, či súhlasí najazdené kilometre a ďalšie skutočnosti . V tejto chvíli už má predajca obvykle k dispozícii cenu vozidla, od ktorej odpočíta prípadné opravy. Túto cenu navrhne predávajúcemu. Teraz je len na ňom, či sa mu cena zdá primeraná. Ohľadom majiteľa sa zisťuje aj to, či vozidlo nepodlieha lízingu alebo či nemá majiteľ exekúciu.

Predaj a opravy vozidiel

Pokiaľ je vozidlo vo veľmi dobrom stave a nevyžaduje žiadne opravy, môže prebehnúť iba umývanie interiéru a exteriéru. Vozidlo sa tak môže aj do 24 hodín ocitnúť v ponuke spoločnosti. Niekedy je však potrebné vykonať rôzne opravy vozidla – od tých najmenších, ako je napríklad obnova laku – až po tie väčšie a náročnejšie opravy. Akékoľvek nedostatky v príslušenstve znižujú cenu vozidla – typicky môže ísť napríklad len o jeden kľúčik od vozidla. Naopak nadštandardná výbava cenu vozidla môže navýšiť. Môže ísť napríklad o zimné a letné pneu, ale aj vnútorné vybavenie vozidla, ako je tempomat a pod.