Voda je základom ľudského tela. Nezabúdajte preto na pitný režim

Opäť prichádza to obdobie, počas ktorého prakticky nepociťujeme smäd. A práve naň by sme si mali dať pozor predovšetkým, pretože nulový pocit smädu znamená, že nebudeme dostatočne piť, čím sa stane náš organizmus dehydratovaným. Majte preto neustále po ruke pohár alkalickej ionizovanej vody, prípadne alkalickej minerálnej vody, aby ste, aj keď jazyk po vode nebude práve prahnúť, zaistili prísun tekutín počas dňa. Voda – to je totiž základ ľudského tela a keď mu chýba, je zle.

Viac ako polovica tela je tvorená vodou

Vedeli ste, že viac ako polovica ľudského tela je tvorená vodou? A samozrejme sa z nášho tela dnes a denne vylučuje, či už slzami, alebo potom alebo močom. Je preto kľúčové vodu dopĺňať, aby nikdy nebol jej nedostatok. Predsa len by sa to negatívne prejavilo na mnohých veciach v našom živote, a to samozrejme aj na zdraví.

Voda má v tele niekoľko nezastupiteľných funkcií. Predovšetkým hovoríme o takom pomyselnom rozpúšťadle, ktoré napomáha k metabolickým procesom a zabezpečuje transport látok. Tiež je nevyhnutná pre správnu funkciu všetkých orgánov.

Ak budeme mať v tele vody nedostatok, čiže budeme trpieť celkovou dehydratáciou spôsobenou nedostatočným pitným režimom, môže to viesť nielen k bolestiam hlavy alebo horšiemu športovému výkonu, ale predovšetkým aj k horšej sústredenosti, zlej regulácii teploty tela alebo k pomalšiemu vylučovaniu odpadových látok. Trápiť nás môže zápcha alebo suchá pokožka, prípadne sa môžu vyskytnúť (a to v nemálo prípadoch) aj zápaly močového traktu.

Koľko vody je dostatočné množstvo?

Voda je základom nášho tela – to už bolo spomenuté, Čo však spomenuté nebolo je, koľko vody vlastne potrebujeme na to, aby telo riadne fungovalo a aby sme sa vyhli dehydratácii organizmu. Všeobecne sa stanovuje, že ženy by mali vypiť zhruba dva a pol litrov vody denne, páni potom až tri a pol.

Pokiaľ však chcete zistiť konkrétne číslo týkajúce sa vás samotných, vypočítajte si to na základe svojej hmotnosti. Platí, že jedno kilo hmotnosti vyžaduje zhruba 35-40 mililitrov vody.