Tradícia Peru aneb Kde lamy dávajú dobrú noc

Juhoamerickej Peru je bývalým centrom ríše Inkov, ktorá bola kedysi rozvrátená španielskymi kolonizátormi. Krajina zanecháva pestrý architektonický odkaz a láka na dechberoucí prírodu. Obyvatelia si svojej krajiny cení, rovnako tak ako si cení svojich tradícií a vlastnej kultúry. 

Posvätné lamy? 

Lamy sú bohmi medzi zvieratami. Hoci sa v súčasnosti chovajú predovšetkým na vlnu, ich priateľská povaha je stavia do úlohy milých domácich maznáčikov. Ich využitie nájdeme tiež v terapii. Dávni Inkovia k nim správali obrovskú úctu, a to takú, že si do jej podoby dokonca vtelili boha Urcuchillaye. 

Peru je kráľovstvom mandelinek a platí tu „vlna nad zlato“ 

Peru je v podstate pravlasťou zemiakov. Pestuje sa tu viac ako 230 druhov tejto rastliny a odhadom asi 5000 jej odrôd. Všetky pohromade ich môžete nájsť na trhoch po celej krajine, ako napríklad v Cuzcu, kde sa trhy nachádzajú kúsok od námestia Plaza de Armas. 

Ako už vieme, v Peru sa správajú lamy na vlnu. Najmä vlna lamy druhu alpaka sa považuje za veľmi kvalitné, dokonca najlepší na svete. Ak si však budete chcieť vlnu kúpiť u pouličných predajcov, bude sa najčastejšie jednať o výrobky z vlny lamy krotké, ktorých sa v Andách nachádza niekoľko miliónov. 

Zaujímavosťou je, že sa ešte za vlády mocných Inkov každé štyri roky usporadúval hon na lamy. Lovci ulovená zvieratá ostrihali a potom je opäť pustili na slobodu. Hrubá srsť divokých lám sa rozdala ľudu a rúno z vikúň pripadlo vládcovia. 

nezvyčajné pochúťky 

Peru je tiež preslávené tým, že medzi jeho obľúbené pochúťky patrí morčatá. Tá sa upravujú na niekoľko spôsobov a po celej krajine sa nachádzajú stánky a reštaurácie, ktoré miestnym i turistom tento pokrm ponúka ako najlepší z celého menu.