Slamienky a ich pestovanie. Slniečko im môže prospieť aj škodiť
Vypestovať si v keramickom kvetináči nejaký pekný kvet nie je záležitosť ťažká. Obtiažny je skôr výber tej ideálnej rastliny, ktorú do veľkého keramického kvetináča umiestnite. Ak milujete kvety podobajúce sa lúčnemu kvetu, favorita by sme mali. Je ním slamienka, ktorá je nielen krásna, ale aj veľmi večná. Môžete ju totiž po usušení zakomponovať do najrôznejších suchých väzieb.
Slamienka alebo smil listenatý
Aj keď rastline hovoríme „slamienka”, v skutočnosti sa jedná o smil listnatý čiže jednoročnú a veľmi obľúbenú letničku, dorastajúce až do výšky jedného metra. Aktuálne ju možno pestovať v mnohých farbách, avšak medzi najpopulárnejšie patrí tradičné žlté, respektíve biele sfarbenie.
Pokiaľ sa rozhodnete pestovať rastlinu na záhrade, v záhonoch vám bude krásne kvitnúť zhruba do konca augusta od začiatku júna. Vďaka svojim pestrofarebným tónom dokáže každú záhradu príjemne rozžiariť. Rozvité sú každý deň.
Kedy začať s pestovaním
Pokiaľ sa chcete radovať z krásnych slamienok, mali by ste začať s ich pestovaním už počas marca. Pripravte si ich na pestovanie v teplej miestnosti a potom ich predpestované dajte von vo chvíli, keď bude po zmrznutých mužoch.
Slamienky sú milovníkmi slnka, preto sa ich nebojte umiestniť na priame slnečné lúče. Čo je však zaujímavé, tak že priazeň k slniečku vyjadrujú iba v čase, keď sú stále vysadené v záhone alebo kvetináči. Ak sa potom odstrihnú a usušia, slniečko z nich naopak farbu nepekne vysáva.
Pôda s dostatkom živín
Kľúčový pre úspešné pestovanie slamienky je predovšetkým dostatok živín. V hlavnej pestovateľskej sezóne preto používajte aj hnojivá, s ktorými budete pravidelne potrebné živiny rastline dopĺňať. Na zálievku nezabúdajte obzvlášť v letných mesiacoch, kedy slamienky bohato kvitnú a kedy teda potrebujú naozaj veľa vody.