Rady pre prvák: Ako správne začať vaše štúdium

Pre každého sú prvé dni na vysokej škole tak trochu šok. Predsa len, bude to trochu niečo iné, než zasadnúť do svojej starej známej lavice na strednej. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako úspešne vkročiť do vysokoškolského života. 

  1. Pozor na „pána profesora“

Na VŠ sa oslovujú kantori akademickými titulmi a neplatí, že čím viac, tým lepšie. Nepomôžeš si, keď oslovíš dotyčného titulom vyšším, skôr ho tak uvedieš do nepríjemných rozpakov. Keď si nie si istý / á, použi osvedčené „Dobrý deň, prosím vás …“ 

  1. Potreba samoštúdia 

K zloženiu skúšky bohužiaľ to, čo si pochytil na prednáške, nestačí. Čas od času je na prospech prelistovať si skriptá a ďalšie materiály, a pozeptat sa starších spolužiakov 

  1. Pomocníci u školský chprác

Na všetko nemusíš byť sám a veľa vecí si môžeš uľahčiť. Či už vypracovanie seminárnych prác, alebo anonymné vypracovanie bakalárskych prác na zákazku. Povinnostní môže byť oveľa viac, než na staré dobré strednej a keď nie je čas a chuť, tieto služby sú ideálne variantom. 

  1. Hodina bude trochu dlhšia

Priprav sa na to, že prednášku, alebo seminár vyučujúci spravidla skôr ako za 80 alebo 90 minút neukončí. Starých dobrých 45 minút tu jednoducho neplatí. 

  1. Prezúvať sa nemusíš 

Ak sa nepohybuješ na špecializovaných pracoviskách, papuče už si ťahať nemusíš. To je jedna z drobných výhod vysokoškolského štúdia. 

  1. Nutnosť dochádzky 

Kým prednášky bývajú nepovinné, na seminároch a cvičeniach sa dochádzka starostlivo kontroluje. Niekedy musíš v prípade čo i len jednej neúčasti predmet znova vychodit, inokedy sú povolené jedna až tri absencie. Ale to už je naozaj maximum. 

  1. Bez internetu tonepôjde

Dnes už sa na celej univerzite predmety registrujú po internete. Na internete tiež visí všetky dôležité informácie, predovšetkým termíny, do ktorých je nutné splniť rozmanité povinnosti sa súvisiace štúdiom. Po internetu si študenti dopisujú s učiteľmi a odovzdávajú si materiály k výučbe.