Premeny šiat od 14. do 20. storočia

Na konci 14. a 15. storočia bolo oblečenie oveľa prepracovanejšie. Objavila sa móda v modernom slova zmysle. K dámskym šatám pribudli aj komplikované klobúky.

16. storočia

Pre bohatú šľachtu bola móda dôležitá a ich oblečenie bolo veľmi komplikované. Pánske a dámske šaty formoval korzet, kostice a u mladých dám sa používali vo výstrihu kovové doštičky, aby sa bránilo vo vývine poprsie. Tvar sukne držala krinolína s kovovými obručami, používali sa aj plstenej vypchávky alebo morská tráva. Ženy si cez to všetko navliekali dvojité vrchné rúcha ušité z ťažkého hodvábu, ktoré zdobili rozmanité výšivky, drahokamy, rôzne stužky alebo perly.

17. storočia

V 17. storočí ženy stále nosili dlhé šaty, ale už s väčším výstrihom. Dámske šaty tvorili živôtik a sukne. Od polovice 17. storočia boli veľmi módne „mušky“ malé čierne alebo červené hviezdičky, srdiečka, kvetinky, kartové symboly a iné, išlo o ústrižky taftu, kože či hodváb.

18. storočia

V 18. storočí bola ženská móda v podstate rovnaká ako predtým, začali sa nosiť parochne. Dámske šaty boli bohato zdobené volánikmi, krajkami, stuhami a hodvábnymi kvetmi a polodrahokamy. „Style Icons“ udávala Marquise de Pompadour, milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV.

19. storočia

V roku 1820 dominuje „romantický štýl“. Sukňa pripomínala tvar zvonu, dĺžka sa znížila k členkom a rukávy sa zúžili do manžety. Ďalším rysom romantického slohu bol veľmi hlboký výstrih. V tejto dobe sa objavujú prvé šijacie stroje, ktoré výrazne uľahčili prácu krajčírky a dámske šaty boli tak dostupnejšie.

20. storočia

Dominantné kultúra v secesnom štýle vytvorila novú podobu šiat, ktoré zdôrazňovali všetky krivky ženského tela. Nemožno nespomenúť rok 1926, kedy sa začali nosiť „malé čierne dámske šaty Koko Chanel.