Izbové rastliny, ktoré zaistia pokojný a kvalitný spánok

O tom, že je spánok pre človeka dôležitý, niet pochýb ani sporu. Zatiaľ čo väčšina ľudí stavia na kvalitné matrace, iní ľudia vedia, že na kvalite nášho spánku má podiel aj ovzdušie v spálni. To treba čistiť. Lenže čistička vzduchu nepatrí k najtichším zariadeniam domácnosti a pri klasickom vetraní ide do spálne viac prachu a iných alergénov ako čerstvého vzduchu. Otázkou teda je, ako vzduch v spálni skvalitniť, aby sa zvýšila kvalita aj nášho spánku.

Odpoveď našťastie nemusíte dlho hľadať na internete, prinášame vám ju. Odpoveďou sú izbové rastliny. Veľa z nich má totiž tú moc čistiť vzduch v interiéri. Inými slovami vám obyčajné izbové rastliny môžu skvalitniť spánok. Len je teda nutné do spálne priniesť tie rastliny, ktoré to naozaj dokážu.

Levanduľa

Začnime s krásnou a nádherne voňajúcou levanduľou. Jej príjemná aróma je veľmi upokojujúca, vďaka nej zaspíte prakticky ihneď po zaľahnutí do postele. A keď budete spať, levanduľa sa postará aj o čistý vzduch v interiéri. Nezáleží na tom, či si ju do spálne prinesiete v čerstvej alebo v sušenej podobe. V oboch prípadoch vám bude na úžitok.

Svokrin jazyk

O svokrinom jazyku sa vie, že je to rastlina úplne nenáročná. Hravo si poradí aj v domácnostiach začínajúcich pestovateľov. Nevadí jej prakticky nič – dokonca ani temné stanovište alebo nepravidelná zálievka. Je však jedovatá, tak sa nehodí do domácností s deťmi alebo domácimi miláčikmi. Aj keď je ale jedovatá, vie pohlcovať nepríjemné toxíny putujúce vzduchom, ako sú formaldehydy alebo trichlóretylény. Taktiež zbavuje vzduch v interiéri nebezpečného benzénu.

Anglický brečtan

Brečtan nie je rastlina patriaca iba do záhradných záhonov. Môžete ju pestovať aj v kvetináči. A pokiaľ sa k tomuto kroku odhodláte, budete za to nesmierne radi. Anglický brečtan totiž odstraňuje z ovzdušia až deväťdesiatštyri percent nečistôt, a to iba za dvanásť hodín. Túto vlastnosť ocenia nielen alergici a astmatici, ktorí vďaka anglickému brečtanu budú konečne nerušene spať.