Človek a pitný režim: koľko toho denne vypiť a čo rozhodne nepiť?

S odchodom leta začíname menej pociťovať smäd, čo sa negatívne odvíja na našom pitnom režime. A bohužiaľ tým trpí aj celé telo. Je celkovo dehydratované, ale pretože sa toľko nepotíme a nie sme toľko vystavovaní slnku, smäd nás chytí až často neskoro. Preto je dôležité si ideálne nastaviť budík a piť vždy, keď nám zazvoní. Aspoň pár lokov. A nakoniec sa napokon držme toho, čo odborníci odporúčajú, a síce koľko toho za deň vypiť máme a čo rozhodne nespadá do pitného režimu.

2-3 litre vody

Aj keď je odporúčaný denný pitný režim rýdzo individuálnou záležitosťou, všeobecne sa tvrdí, že máme vypiť 2-3 litre vody. Zásadné faktory, ktoré toto číslo ovplyvňujú, je napríklad telesná hmotnosť, taktiež vykonávaná činnosť počas dňa, pohybová aktivita, samozrejme aj vlhkosť prostredia alebo aktuálny zdravotný stav, ktorý v mnohých prípadoch vyžaduje naše prekonanie sa a vypitie väčšieho množstva tekutín.

V súvislosti s tým sa ponúka otázka, ako vlastne spoznať dehydratovaný organizmus. Príznaky dehydratácie sú viac než jasné – pociťujeme ospalosť, celkovú únavu, trápia nás bolesti hlavy alebo sme mentálne veľmi málo výkonní. Aj keď je dehydratácia veľmi nebezpečná pre každého, existujú skupiny ľudí, ktorí na dehydratáciu trpia viac. Patria sem napríklad diabetici alebo pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Vhodné vs nevhodné nápoje

Mnohí ľudia si dodržiavaním pitného režimu odôvodňujú pitie alkoholu. Lenže alkohol má tendenciu skôr organizmus dehydrovať čiže má opačný efekt. Tým sa dostávame k jednej veľkej téme, a síce vhodné a nevhodné nápoje. Nie sú totiž tekutiny ako tekutiny a niektoré organizmu skutočne skôr ubližujú, než aby mu pomáhali.

Vhodná je samozrejme voda, či už je napustená z kohútika alebo mineralizovaná bez cukru. Bylinkové čaje majú aj zelenú v prípade, že nie sú dosladené. Pozor si naopak dajte na spomínané alkoholické nápoje, ale aj na sladké malinovky a šťavy, energetické nápoje alebo džúsy, v ktorých sa cukru ukrýva nemalé množstvo.