Beznohé bežkyňa si trúfne aj na maratónsky preteky

Tragédia v podobe závažnej chorobe, ktorá urobí z človeka handicapovaného, ​​v žiadnom prípade ešte nemusí znamenať úplný koniec aktívneho života. Mnoho ľudí sa dokáže postaviť osudu a vyťažiť z neho maximum, čo dokáže. Svojou statočnosťou, odvahou a pevnou vôľou sa potom môžu stať vzorom pre veľa iných ľudí, ktoré postihol podobný osud. Príkladom je Indka Shalini Saraswhatiová.

nebezpečná infekcia

Návrat z dovolenky sa pre túto mladú ženu pred niekoľkými rokmi zmenil na nočnú moru. S manželom cestovali z Kambodže, v ktorej spoločne slávili štyri roky svojho šťastného manželstva. Lenže dnes Tridsaťsedemročný Shalini Saraswhatiovou vtedy postihli horúčky. Ukázalo sa ale, že priebeh ochorenia je veľa komplikovaný. Jeho príčinou je infekcia baktériou Rickettsia. Prenos tejto baktérie na človeka pritom môžu mať na svedomí blchy, kliešte a dokonca aj roztoče. Vývoj choroby si vyžiadal Shalininu hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti. S chorobou bojovala veľmi statočne, ale bohužiaľ si choroba vyžiadala následky.

Prišla o tri končatiny

Najskôr sa gangréna pustila do jej ľavej ruky a nezostalo, než ju amputovať. Avšak to nie je všetko. Chytila ​​sa bohužiaľ i nôh. Aj tu bola nakoniec nutná amputácia. Pred ňou si ale Shalini aspoň nalakovala nechty svetlým lakom. Chcela byť aj v takejto chvíli štýlová. Rozhodne nič nevzdávala a bojovala ďalej aj ako pacientka bez časti oboch nôh a bez jednej ruky. Čoskoro opäť stála na nohách – na protézach. A predsavzala si, že ešte dokáže všetkým, ako vie byť dobrá. Nechcela pripustiť, že by ju niekto podcenil ako mrzáka. Začala behať. Trénovala, aj keď začiatky rozhodne neboli ľahké. Denne ráno hodinu a pol chodila a cvičila. Veľkou vzpruhou sa pre stala jej súčasná trénerka Aiyappa, ktorá ju podporovala, rovnako ako manžel. Shalini chce ľuďom ukázať, že ani závažná choroba schopného človeka nemôže zdolať. V súčasnosti trénuje na maratón.