Akým chybám sa musí vyvarovať investori?

Oveľa ťažšie je rozhodnúť, kedy akcie predať ako nakúpiť. Odporúčame zachovať mantru WarrenaBuffetta: „Nestrácajte zbytočne peniaze. Pravidlo č. 2 Nezabudnite na prvé pravidlo! „Obchodníci často majú problém sa rozhodnúť, či predať akcie, keď ich považujú za najlepšie na trhu. Ale čo robiť, keď akcie deň čo deň klesajú? Je ťažké odolávať predaji, ak je to dobrá spoločnosť s veľkou návratnosťou a malou stratou. Je to naozaj zložité, po veľkom boome sa môže stať, že technologický sektor bol veľmi otrávený a zničil nielen akcie s obrovským dlhom, ale nebola vyrobená ani žiadny príjem. Toto ničí aj ziskové spoločnosti s pevnými obchodnými štruktúrami. V mnohých prípadoch práve tí šikovníci, ktorí držali pozíciu v tomto odvetví, teraz netrpezlivo čakajú na obrat, aby pokrylisvé straty.

Aké si z toho zobrať ponaučenie?

Ak vlastníte akcie v sektore, ktorému sa veľmi nedarí? Dôkladne uvážte predaj, pretože ani dobré spoločnosti nie sú v bezpečí. Ono aj dlhodobí investori musia niekedy krátkodobo predať, aby dodrželiBuffettové pravidlo: nestrácajte peniaze!

Emočné väzba na akcie

To je najhoršie, čo môže investora stretnúť, emocionálne naviazanie na vlastné akcie, v tomto prípade je veľmi pravdepodobné, že skončíte v strate. Niektorí investori sa snažia čítať knihy o akciách, vytvárajú jedinečné systémy na zachytenie tých správnych akcií a výsledky potom zahŕňajú do obchodovania. Nakoniec zúži svoju voľbu na jednu „zlatú tehličku“. Znie to zaujímavo? Snáď, ale takéto konanie je zlé, môžete utrpieť vážne straty. Investori sa musí zamerať na akcie, ktoré zarábajú peniaze. Keď sa nič nedeje, zbavte sa ich!

Nerealizované zisky z akcií

Zisk nie je ziskom, kým ho nevyberiete. Napriek tomu sa niektorí investori kochajú pohľadom na svoje akcie online a vychutnávajú si, koľko peňazí zarobili. V skutočnosti nezarobili ani korunu, pretože ešte nestisklitlačítko „predať“. Vo chvíli, kedy akcie vyletí hore, nadišiel správny čas „predať jednu tretinu“ alebo „polovicu“. Týmto spôsobom si môžete dať určitú časť vyplatiť a zvyšok držať v akciách. Je oveľa lepšie mať aspoň časť, než riskovať straty – alebo to, že prídete o všetko.

Kedy akcie predať?

Je nutné denne sa venovať štúdiu informácií o trhu, hospodárstva a najmä akciách. Čítanie je ako poistka: čím viac viete, tým máte väčšiu šancu zbohatnúť. Oveľa lepšie podniknete určité kroky a dosiahnete tak zisk alebo zabránite strate. Neexistuje presná veda, ktorá by vám povedala kedy predať, iba ukazovatele, ktoré nám môžu poskytnúť nejakú predstavu. Najlepšie stratégiou je učiť sa na chybách druhých, tým eliminujete množstvo rovnakých chýb.