Aj malý pes dokáže ubrániť teritórium pred veľkou šelmou

Veľkosť zvieraťa nemusí byť vždy tým hlavným faktorom v otázke, či dokáže úspešne ubrániť svoje teritórium. Poznáme z živočíšnej ríše veľa prípadov, kedy sa takpovediac Dávid postavil Goliáša a úspešne ho zahnal. Víťazstvo môže byť otázkou taktiky, schopností, rozhodovanie. Nikde nie je povedané, že veľké telo automaticky zaženie nepriateľa na ústup.

Medvede oblizovali gril

Príkladom je aj obranná akcia dvoch malých psíkov bastardom, ktorí bez problémov zahnali na ústup medveďa grizzlyho. Istá Američanka Christine Downsová chová v kalifornskom Bradbury dva malé psíky, rasou obyčajné bastardmi. Volajú sa Bentley a Tucker. Aj keď sú malí, rozhodne majú pre strach urobené. Svoje paničke strážia záhradu. Rozhodli sa neopustiť svoje obranné pozície ani vo chvíli, keď za plotom uvideli obrovskú šelmu, medveďa grizzlyho. Sama majiteľka hovorí, že sa k mestečku Bradbury čas od času nejaký medveď zatúla a pre väčšinu tunajších obyvateľov to nie je dôvod k nejakej panike. Považujú to za niečo síce nie úplne normálneho, ale nebudí to zase tak veľký rozruch. Downsová líči treba historku, ako raz v lete, keď bolo teplo, dorazila celá medvedí rodinka s mláďatami a vykúpala sa v bazéne. Dokonca im zavoňalo aj záhradný gril, zacítili z neho potravu a zajali sa prístroj olizovať.

Pozor na samicu s mláďatami

Avšak spôsob, akým sa k votrelci postavili jej psíci, rozhodne budí záujem a rešpekt.

Svoje dva domácich miláčikov pri ich akcii natočila. Nie je to vraj prvýkrát, čo museli čeliť tvárou v tvár veľkej šelme, vraj sa jej ale nikdy nezľakli a vždy sa jej dokázali postaviť čelom a neutiekli. Rovnako tomu bolo aj tentoraz. Psíci na veľkého medveďa statočne štekali a snažili sa ho svojimi zásahmi odohnať preč. Chlpáča to po určitej dobe začalo otravovať a radšej sa zbalil a odišiel. Sama majiteľka ale pripúšťa, že psie zásah je možný jedine z diaľky. Ak by sa psi dostali do bezprostrednej blízkosti šelmy, nemuselo by to pre nich skončiť dobre. Tiež je dobré mať sa na pozore, ak dorazí medvedica s mláďatami. Svoje potomstvo si starostlivo stráži, aby mu niekto neublížil, a preto môže aj zaútočiť, ak má pocit, že sú jej potomkovia v ohrození.