6 dôvodov, prečo je beh tým najlepším športom pre Vás

Len máloktorý šport Vám dá tak oslobodzujúci pocit, ako práve beh. Okrem toho ponúka aj veľa výhod oproti všetkým ostatným športom. Dôvodov prečo začať sa športovaním práve u behu je preto hneď niekoľko.

  1. Je to veľmi praktický šport. Môžete začať kdekoľvek sa vám zapáči – okolo domu, v parku, v lese, na pláži, na bežeckom páse v posilňovni, po schodoch v bloku, alebo dokonca na parkovisku pri hoteli, keď ste napríklad na cestách.
  2. Je to lacný spôsob športovania. Hoci možno dnes zakúpiť celý rad pomôcok pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoju formu a začať športovať ako profesionál a pri tom zábavne a pohodlne, netreba zbytočne míňať. Stačí len pár kvalitnej športovej obuvi, priedušné ponožky, pohodlné nohavice alebo tepláky a tričko, ktoré každý iste nájde niekde v skrini.
  3. Športovať nemusíte sami! Pribúda stále viac a viac skupín, ktoré sa behu oddávajú spoločne. Nesúťažia, neporovnávajú sa, proste len beží v rovnakom tempe a zdieľajú spoločnú radosť zo športu. Sport sa tak stáva symbolom spoločných akcií a výletov a nie je ani zďaleka tak únavnú procedúrou na ceste za lepšou kondíciou, ale spoločenskou udalosťou.
  4. Behanie je najlepším športom pre kosti a kĺby. Môže pomôcť udržať a dokonca zlepšiť hustotu kostí a tým predchádzať osteoporóze. Z tohto dôvodu sa odporúča obzvlášť ženám po menopauze, ktoré sú k osteoporóze obzvlášť náchylné. Vyberaním správneho povrchu a obuvi navyše môžete znížiť záťaž pre kosti a kĺby na maximum!
  5. Zlepšíte svoju silu a koordináciu. Čím dlhšie budete beh prevádzkovať, tým viac znížite pravdepodobnosť, že upadnete alebo stratíte rovnováhu. Svaly stehien a lýtok podávajú pri behu ťažký výkon, čo zvyšuje ich silu. Ak zmeníme rytmus či štýl behu, urobíme tým len ďalšie stimuly pre lepší vývoj všetkých pracujúcich svalov.
  6. Odreagujete sa. Pri behaní môžete veľmi často ľahko zabudnúť na všetky problémy v práci i doma. Často môžete tiež v priebehu rytmického behu prísť na najlepšie riešenie týchto problémov či na iný nápad. Väčšine však stačí len to, že behanie, najmä v prírode, krásne prečistí myseľ.