Zubný kameň a ako ho doma odstrániť

Pravidelná ústna hygiena je každodennou nutnosťou a samozrejmosťou. Pokiaľ o svoje zuby nestará, naše zuby nevyzerajú zrovna k svetu, teda nikdy neurobíme tak dobrý dojem, aký by sme urobiť chceli. V prípade, že nemáte čas na pravidelnú ústnu hygienu, môže sa vám vyskytnúť napríklad zubný kaz, ktorý je veľmi bolestivý. Jeho odstraňovanie u zubára je však ďaleko bolestivejší, jeho zanedbanie je ešte viac bolestivejšie, pretože môže preniknúť až do nervov a spôsobiť zápal, prípadne i vypadnutie zuba. Avšak zubný kaz ako taký nie je to jediné, čo vzniká v prípade, že o svoje zuby dostatočne nestará. Tiež sa môže vyskytnúť zubný kameň, ktorý nám snáď zakaždým odstraňujú pri kontrole u zubára. Teraz si ho odstráňte sami doma a svojho zubára tak prekvapte. 

Pokiaľ hovoríme o zubnom kameni, hovoríme o žlté alebo prípadne o hnedé minerálne usadenine, ktorá sa zvyčajne vyskytne zo zadnej strany zuba. Ako už bolo spomenuté, jedná sa o najčastejší problém, ktorý zubár ochotne odstráni. Nemusíte však kvôli zubnému kameňu chodiť k zubárovi, poradíte si totiž doma sami. 

Ako je možné odstrániť zubný kameň svojpomocne 

Zubný kameň je možné ľahko odstrániť, a to vodou, jedlou sódou, soľou alebo napríklad zubnou kefkou ako takým či dentálnym zberačom. Najefektívnejším nástrojom je jedlá sóda, ktorú stačí zmiešať v hrnčeku so soľou a zmes následne pri čistení zubov na zuby s pomocou kefky naneste. Pamätajte, zubný kameň sa vyskytuje najmä vzadu, teda čistite hlavne zadnú stranu zuba. 

Môžete tiež použiť takzvaný zubné zberač, ktorý obrusuje žltý zubný kameň zo zubov. Pri použití čohokoľvek si však dajte pozor na to, aby ste nepoškodili alebo akokoľvek nepodráždili svoje ďasná. 

Potraviny zabraňujúci vzniku zubného kameňa 

Ak už sa nechcete v budúcnosti stretávať so zubným kameňom, nielen, že si svoje zuby musíte čistiť kvalitnými pastami, ale tiež by ste mali do svojho jedálnička zaradiť potraviny, ktoré predchádza vzniku zubného kameňa. Je to napríklad syr švajčiarskeho typu alebo jahody a paradajky.