Zoznámte sa s chorobou diabetická retinopatia

Aké choroby môžu sužovať človeka? Mnohí ľudia sa najviac obávajú klasického prechladnutia, ďalšie obávanú chorôb je rakovina, ktorá bohužiaľ často končí smrťou. Samozrejme rakovina nie je jediná nebezpečná choroba, nebezpečná je aj diabetická retinopatia, ktorá je oproti spomínanému prechladnutia veľmi závažná. Diabetická retinopatia je ochorenie zraku, ktoré môže viesť až k strate zraku. Ak ste si mysleli, že syndróm suchého oka a zápal spojiviek je to najhoršie, čo vás mohlo stretnúť, pekne ste sa pomýlili. 

Chorôb očí je naozaj veľa. Mnohým dokonca ani nedá predchádzať. Samozrejme aj u očných chorôb je možné určiť rizikové faktory. Napríklad aj spomínané diabetickej retinopatie sú rizikovým faktorom diabetici. Diabetická retinopatia je najčastejšou cievne komplikácie u cukrovky prvého i druhého typu. 

Ak teda ste diabetik, navštevujte svojho očného lekára. Aj keď tejto choroby nemožno úplne predchádzať, očný lekár môže včas chorobu odhaliť, čím sa začne aj včasná liečba. 

Aké sú príznaky diabetickej retinopatie? 

Ak vás trápia diabetická retinopatia spoznáte tak, že stratíte ostrosť videnia, postupom času sa však choroba zhoršuje. Pokiaľ hovoríme o diabetickej retinopatii, hovoríme o poškodení krvných ciev v sietnici. To môže viesť až k strate zraku, v prvých štádiách choroby je zrak len poškodený, a to tak, že sa stratí ostrosť, ako sme spomenuli. 

Ak sa objaví práve táto vážna očná choroba, jedná sa iba o signál, ktorý upozorňuje na problémy v cievnom systéme. 

Ako prebieha liečba ochorenia? 

Liečba ochorenia prebieha len operatívne, a to pomocou laseru. Každý pacient však musí byť oboznámený s rizikom, že sa choroba nemusí podariť vyliečiť. Úspešnosť liečby sa totiž odvíja od štádia choroby. Ak sa choroba odhalí neskoro, je možné, že ani laserová operácia nepomôže. Ak teda patríte do rizikovej skupiny a zhoršil sa vám zrak, okamžite zamierte k svojmu očnému lekárovi.