Trápi vás bolesť zuba? Môže to byť zápal

Bolesť zubov patria medzi tie najnepríjemnejšie skúsenosti. Nemôžeme jesť, hovoriť ani spať. Pulzovanie v ústach sa tiež často ozýva v noci, keď sme v pokoji. Čiastočne si môžeme od bolesti pomôcť utišujúcimi liekmi. Napriek tomu by sme ju ale nemali podceňovať! Ak nás totiž trápi ostrá bolesť v zube, môže ísť o zápal. Návštevu stomatológa nesmieme odkladať! 

Všetko začína zubným kazom 

Rozsiahly zápal zuba môže vzniknúť pomerne ľahko. Stačí, keď má nejaký z našich zubov kaz, ktorý nie je ošetrený. Baktérie môžu potom infikovať nervy a cievy, ktoré sa v zube nachádzajú. A zápal je na svete! Za zubný kaz si pritom vo väčšine prípadov môžeme sami. Vzniká totiž pri zlej starostlivosti o zuby. 

Prevenciou je dôkladná hygiena 

Prevencia zápalu zuba je jednoduchá. Úplným základom je správna dentálna hygiena. Zuby by sme si mali aspoň dvakrát denne čistiť klasickým kefkou. Raz za deň potom vyčistiť zuby aj zubnou niťou alebo radšej medzizubnou kefkou. Rozširovanie už vzniknutého kazu zabránime jedine návštevou stomatológa. Odborníci dokážu malé kazy ošetriť dokonca aj bez vŕtania! Preventívne prehliadky musíme zaradiť ideálne raz za pol roka. Dôležité je aj zmeniť jedálniček. Obmedziť by sme mali sladké alebo naopak kyslé potraviny. Na čo sa ďalej zabúda, tak je návšteva dentálnej hygieny, kde sa o Vás profesionál postará, aby bolo o ústa náležite postarané.