Trápia vás bolesti ucha? A nie je to náhodou zápal?

S príchodom chladného obdobia výrazne pribudlo ľudí, ktorí chorľavejú. Baktérie a vírusy na nás čakajú na každom rohu a len máloktorý ľudský organizmus vydrží taký nápor baktérií a vírusov. Okrem klasickej chrípky alebo angíny mnoho ľudí sužuje aj zápal stredného ucha. Ak vás práve bolesti uší sužujú, netrpíte touto vážnou chorobou taky?

Keď sa povie „zápal uší“, väčšina ľudí si vybaví hlavu obviazanú šatkou. Aj keď sa to mnohý môže zdať naozaj vtipné, nie je to ani zďaleka tak vtipné, ako sa to môže javiť. Je to naopak veľmi nebezpečné ochorenie, s ktorým je potrebné ísť okamžite k lekárovi.

Pokiaľ hovoríme o zápale uší, hovoríme o zápale vonkajšieho zvukovodu, ku ktorému najčastejšie dochádza útokom vírusov a baktérií, niekedy za zápal uší môžu plesne. Jedná sa o infekcii, ktorá nám vtrhne do uší a následne to má hrozivé následky v podobe ochorení horných dýchacích ciest.

Ako spoznáme zápal stredného ucha

Keďže je zápal stredného ucha choroba ako každá iná, znamená to, že aj táto choroba má isté príznaky, ktoré môžu byť pre nás varovaním. K týmto príznakom patrí napríklad bolesti a tlak v uchu, za čím stojí prebytočná tekutina v ušiach, ktorá sa pri zápale v ušiach hromadia. Potom môže dôjsť k zhoršeniu sluchu a tiež vás môže dostihnúť horúčka alebo teplota.

Zápal stredného ucha má aj sprievodné príznaky, ktorými je kašeľ, bolesti v krku, tiež hnačka alebo hnis vytekajúci z ucha.

Choroba, s ktorou sa musí k lekárovi

Sa zápaly nie je dobré si zahrávať, a tak sa vydajte čo najskôr k lekárovi. Lekár ucho prehliadne, zároveň určí liečbu, ktorú stanoví podľa charakteru zápalu. Väčšinou sa predpisujú ušné kvapky, ktoré majú zabrať v prípade, že nie je zápal hnisavý. Samozrejme sa predpíše aj lieky na horúčku a odporučí sa pár babských rád, ktoré môžu zápal rýchlo dostať z uší von.