Spôsobil vám prechod na letný čas zdrav. ťažkosť?

Pred nedávnom sme si museli prenastaviť hodinky, pretože sa opäť po pol roku mali čas, a to zo zimného na letný. Mnoho ľudí tento časový posun nevníma, niekto ho vníma vážne intenzívne. V súčasnej dobe spíme o hodinu menej ako posledný polrok, ​​čo nielen, že dopadá na kvalitu nášho spánku, ale mnoho ľudí mohlo utrpieť nejakú zdravotnú ťažkosť. Viete, aké zdravotné ťažkosti nám môže prechod na letný čas spôsobiť?

Keby to boli zanedbateľné ťažkosti, nikto by o nich nehovoril, avšak zanedbateľné ťažkosti to rozhodne nie sú. Aj taká hlúposť, ako je prechod na letný čas či prípadne prechod na zimný čas, nám môže dosť uškodiť. Spadáte taky do skupiny, ktorú prechod na letný čas dodnes trápi?

Mnohí majú psychické ťažkosti

Aj keď sa tomu dá len ťažko uveriť, mnoho ľudí môže utrpieť psychické ťažkosti. Vyskytujú sa skutočne veľmi často, čo potvrdzujú aj lekári, ku ktorým chorí ľudia chodia. Podľa výskumov sa práve v tomto období zvyšuje počet samovrážd, a to väčšinou v prvom týždni po prechode na letný čas. Na psychiku dopadá zmena v chronobiologických rytmoch.

Pozor na srdcové záchvaty

Bohužiaľ vplyvom zmeny v chronobiologických rytmoch dochádza aj k zvýšeniu výskytu srdcových záchvatov a mŕtvice. Výskyt srdcových záchvatov a mŕtvice sa podľa Oborniki zvyšuje až o dvadsaťpäť percent, u mŕtvice sú to dve percentá. Zníženie počtu infarktov klesá až v čase, keď sa prechádza na zimný čas.

Zhorší sa nám pozornosť

Keďže spíme o hodinu menej, je pravdepodobné, že sa zníži naša pozornosť. V čase, keď sa prechádza zo zimného na letný čas, pribúda dopravných nehôd. Nie je to len domnienka, bohužiaľ je to potvrdený fakt, ktorý potvrdilo hneď niekoľko zaujímavých štúdií.

Ako sme spomenuli, môže za to nedostatok spánku. Posledný polrok sme boli naučení spať o hodinu viac, žiaľ teraz sa opäť spánok posunul. Je však nutné upozorniť na to, že zlé sústredenie a nepozornosť nie je problémom len vodičov, ale aj chodcov či cyklistov.