Ovocie a zelenina do škôl – dobre alebo zle

Všetci z nás isto iste zaznamenali nový projekt s názvom „Ovocie a zelenina do škôl“. Čo si o tomto projekte myslíte? 

Je správny? Je zlý? 

Ani jedno, áno druhé, jeto vlastne niečo medzi tým. 

samotný projekt 

Pre tých z vás, ktorí nie sú úplne oboznámení s týmto projektom, sa pokúsime v skratke predstaviť. 

Úplne pôvodne sa projekt volal „ovocia v školách“, ale od septembra tohto roku 2017 sa zmenil názov a pridaním čarovného slovíčka „zelenina“. 

Ide o to, aby deti v našej krajine jedli viac zdravo. Základná myšlienka je taká, že sa zrušil sortiment v bufetoch, alebo sa školské bufety úplne zavreli. Tieto malé, žiakmi obľúbenej predajne nahradili automaty, v ktorých si deti môžu zakúpiť ako ovocie, tak spomínanú zeleninu. 

Cieľom tejto dlhodobej akcie je, prispieť k trvalej spotrebe zdravého jedla, ktoré má v sebe nespočetné množstvo vitamínov, vytvoriť zdravšie stravovacie návyky a taktiež bojovať proti detskej obezite. Je pravdou, že s obezitou detí, je ťažký boj a v súčasnej dobe je veľmi veľa detí obéznych. 

Avšak nezdá sa, že by to bolo zrovna kráľovské riešenie. 

Diera v rozpočte 

Čo bolo nedomyslené a nešťastným ťahom bolo to, že veľa bufetov muselo zatvoriť kvôli automatom. Ideálnym riešením malo byť to, že by na minimum obmedzili existujúce sortiment a doplnili ho práve ovocím a zeleninou. Tak by vyhoveli všetkým, pre deti by to nebol taký šok a predávajúci ľudia v týchto mini predajniach by mohli ďalej žiť spokojne ďalej a bez starostí. 

Ďalšie nešťastný krok, ktorý sa týmto konaním spôsobil, je isto iste pobúrenie detí. Cieľ projektu oznamovať, že ovocie a zelenina má byť na prospech deti, nie k ich odstrašenia. Všetko malo realizovať postupne, aby to pre deti nebol taký šok a skok. 

Čoho tým všetkým docielili? 

V podstate len toho, že buď deti chodia o niečo neskôr do školy, aby si stihli svoje obľúbené jedlo nakúpiť v nejakom markete po ceste, alebo naopak sa stresujú, aby neskoro neprišli, pretože chcú absolvovať svoj obvyklý nákup niekde inde. 

napravenie 

Pritom toto všetko, by šlo vylepšiť. Áno, ovocie a zelenina je moc dôležitá a je naozaj chvályhodné, že sa zaviedlo do škôl. Mnohým z nás, čo spomínané jedlo máme veľmi radi, chýbalo. Však robiť všetko postupne a nenechať padnúť bufety na základe vecných automatov by bolo oveľa strategickejší a u detí úspešnejší.