Máte chameleóna? Zoznámte sa s jeho najčastejšími chorobami

Chameleóni sú čím ďalej častejšími domácimi miláčikmi. Ľudia dnes túžia po niečom ojedinelom, výnimočnom či po niečom zvláštnym, a tak si obstarávajú chameleóna, ktorý spĺňa všetky požadované vlastnosti. Navyše sa hovorí, že je úplne nenáročný. Je však nutné podotknúť, že sa nehodí do rúk malých detí, pretože toto zvieratko sa môže veľmi rýchlo dostať do stresu, ktorý ho následne môže aj zabiť. Stres však nie je to jediné, čo je veľmi nebezpečné. Na chameleóna totiž číhajú o mnohé závažné ochorenia. 

Chameleon je predsa len taky tvor, teda tiež môže trpieť mnohými chorobami. Máloktorý chovateľ či majiteľ domácich zvierat si uvedomuje, že aj zvieratá môžu trpieť, že aj zvieratá môžu byť napadnutá nejakým vírusom alebo baktérií alebo parazitmi, ktorí ich bohužiaľ môžu ohroziť na živote. Chameleon nie je žiadnou výnimkou, čo je nutné si uvedomiť. 

Než si spomenieme konkrétnej choroby, je nutné si povedať, čo je ich zdrojom. Za chorého chameleóna môže veľmi často zle zariadené terárium, ktoré je plné nebezpečenstva, nástrah a ktoré nie je pravidelne čistené. Chameleon sa tak po čase môže dostať do styku s baktériami a vírusmi. Za chorého chameleóna môže často aj strava, ktorá by mala byť pestrá a pravidelná, hlavne by sa mala priebežne a v pravidelnom intervale dopĺňať o minerálne preparáty. 

Teraz si však prezraďme konkrétnej choroby, ktorá na chameleóna číhajú. 

Chameleon nemá dostatok vitamínov a minerálov 

Tým najčastejším zdravotným problémom, ktorým chameleón môže trpieť, je nedostatok vitamínov a minerálov. Nedostatok vitamínov a minerálov totiž môže v tele chameleóna urobiť obrovský neporiadok, ktorý sa bohužiaľ veľmi ťažko lieči. Pokiaľ má chameleón nedostatok vitamínov a minerálov, môže dôjsť k mäknutiu kostí, čo sa pozná tak, že sa mu začnú deformovať končatiny. Neudrží sa na vetve, bude nezorientovaný. 

Parazity ako jeho ďalší nepriatelia 

Ako sme spomenuli vyššie, na chameleóna môže číhať aj celý rad parazitov, ktorí sa rozdeľujú na dve skupiny, a síce na parazity vonkajšie a na parazity vnútorné. Ak chameleóna napadne vonkajšiu parazit, začne ho svrbieť celé telo a začne sa škriabať o konáre alebo o rastliny. Dokonca môže mať problémy so vyzliekaním starej pokožky. Pokiaľ ho napadnú vnútorné parazity, môže mať hnačku alebo môže chudnúť, aj keď jej.