Dotieravé Octomilky, typy ako sa ich zbaviť

Máte pocit, že je to snáď najťažšie hmyz a je takmer nezničiteľný? Octomilky sa ťažko vyháňa z našich príbytkov. Malé mušky sú snáď úplne všade. Milujú najmä sladkú vôňu a zbaviť sa ich nie je vôbec nič jednoduché. Fungujú rady našich babičiek.

Octomilka, vínna alebo ovocná muška

Najradšej majú pohárik vína, vodu so šťavou a nahnité, ale aj čerstvé ovocie. Tiež všetko, čo kvasí. Pár ich prilieta oknom a rýchlo sa množia. Zdržujú sa blízko odpadkového koša a misy s jablkami aj ďalším ovocím. Nakladú až 400 vajíčok a novo sa liahnu za 3 dni. Prenášajú plesne aj na čerstvé ovocie a to sa potom rýchlejšie kazí.

Základom je udržiavať maximálnu poriadok a to nielen v kuchyni. Pre zamestnanú ženu s deťmi je to ale nadľudská úloha. Ovocie pravidelne prezerajte, zhnité kusy musí preč a uskladňujte radšej v chladničke alebo aspoň prikrývajte. Nenechávajte nikde nedojedené zvyšky jedla. Utesnite odpadkový kôš a často ho súďte a umývajte.

Pozor na sladké a lepkavé tekutiny, poháre hneď umývajte a napríklad poháre marmeládou či medom pravidelne utierajte, nech nie sú ulepené.Vytírejte podlahu a utierajte linku aj drez. Neprelievajte tiež vaše izbové kvetiny, mokrá pôda je ideálnym miestom pre nakladenia vajíčok.

Hubenie octomiliek

Klasická mucholapka, teda lepiace pásky známej pod názvom Lienka, nalepte blízko okna. Vylučujú sa z nich feromóny, octomilky prilákajú a insekticídy je potom zahubí. Podobne fungujú nalepovacie Slnečnice a jabĺčka, lákajúce omamnou sladkou vôňou.

Elektrický pomocník v podobe prístroja je často v niektorých reštauráciách. Elektrický lapač svieti a to potom priťahuje hmyz. Niektoré typy prístrojov hubí Octomilky elektrickým prúdom, iné je nasajú priamo do zásobníka. Prístroj je tichý a nejde o žiadny chemický prostriedok.

Komáre aj Octomilky neznáša vôňu korenia. Rozložte v byte do misky s klinček, do kvetináčov dajte strúčik cesnaku. Nesmie vám ale vadiť toto arómu. Ak necháte na stole nedopitú šťavu, poslúži ako pasca. Môžete ale prilákať aj ďalšie otravné Octomilky.Odrežte teda radšej plastovú fľašu, nalejte do nej trochu vína, piva, šťavy či džúsu. Vršok potom zakryte papierom alebo pomocou potravinárskej fólie a prepichnite malé dierky. Octomilky sa síce dostanú dovnútra, ale už vôbec nevyletí von. Potom stačí fľašu pretrepať a vyliať do odpadu.

Mäsožravé rastliny majú malé Octomilky rady. Ide o moderné a efektné doplnok do bytu. Mäsožravú rastlinu vás bude baviť sledovať pri love. Vysávač je asi najlepší spôsob, ako sa octomiliek zbaviť. Na tanier dáte kus ovocia a do druhého dňa sa okolo vzlietnu kŕdeľ, potom je rýchlo vysajete.